do jakiej partii należy SZTUKA ŻYWIENIA?tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Jesteście zwolennikami X czy Y? Do jakiego obozu należycie? Wegan, zwolenników diety niskowęglowodanowej, fanów treningu funkcjonalnego, bodybuilding, biegania, a może preferujecie crossfit? W tym krótkim artykule wyjaśnimy, dlaczego lepiej byłoby zapytać: Co mogę osiągnąć dzięki waszemu podejściu?

Uwielbiam rozmawiać o treningu, ćwiczeniach, fitnessie, odżywianiu, sprawności i sile.  Zawsze jestem zmotywowany, by pomagać innym odnaleźć drogę do celu. Niezależnie kiedy i w jakich okolicznościach: w trakcie kilkumiesięcznej współpracy, warsztatów, poprzez artykuły czy na 5 minutowym spotkaniu. A padają przeróżne pytania. Od sposobów na zdrowe odchudzanie, utratę wagi, efektywny trening i sportowe odżywianie. I na wszystkie te pytania chętnie odpowiadam. Jednak nietrudno zauważyć, że większość osób próbuje przypisać SŻ do określonej opcji. To do jakiej partii należy w końcu SZTUKA ŻYWIENIA?


Początkująca weganka: Jesteście zwolennikami mięsa, prawda? Dziennikarz: W żadnym artykule nie znalazłem informacji na temat piramidy żywienia. Czy to oznacza, że jesteście zwolennikami diety niskowęglowodanowej, paleo albo białkowej? Wspinacz: Podoba mi się program SŻ, ale obawiam się, czy w tracie współpracy będę musiał „wywalić” węgle?

Moje znajoma jest bardzo szczupła, trenuje crossfit i jest na diecie paleo - ja też chcę spróbować, ale chyba wolałabym wegańską. Co o tym myślisz?

Jestem zwolennikiem waszego podejścia, ale mam wrażenie, że jest zbyt mało rygorystyczne dla osoby, która chce mieć ‘sześciopak’ - możecie mi to zagwarantować?

Nie znalazłem informacji, jaki dokładnie trening propagujecie? Czy jeśli zgłoszę się do programu, to będę robić tylko interwały, TRX czy może będę musiał chodzić na siłownię?

I tak dalej…

Wszystkie pytania można sprowadzić do jednego. Jaką filozofię żywieniową i treningową wyznajecie? Pod tym pytaniem kryje się kolejne: jaki jest najlepszy plan dla wszystkich?

Lubimy pomagać różnym osobom, odpowiadać na wszystkie problemy i pytania. Przyznam, z tym jednym pytaniem zawsze mam problem. Rozumiem, że ludzki umysł dąży do syntezy. Sam chętnie bym przyporządkował SZTUKĘ ŻYWIENIA & TRENINGU™ do jednego ugrupowania ułatwiając życie sobie i innym. Ale to naprawdę nie jest możliwe.

Uważamy, że nie istnieje jedna absolutnie słuszna dieta czy trening dla każdego w każdym czasie i na całe życie. Jeśli zaczniesz współpracować z różnymi osobami, każdego dnia będziesz odpowiadać na tyle pytań, szybko poznasz to uczucie. Różni nas przecież m.in.:
 • TYP BUDOWY CIAŁA - zgłaszają się do nas szczupli i wysocy a także niscy i krępi.
 • SPOSÓB ODŻYWIANIA I PREFERENCJE SMAKOWE - niektórzy rozpoczynając współpracę jedzą dużo mięsa każdego dnia, inni w ogóle nie mają zamiaru uwzględnić go w jadłospisie.
 • BUDŻET - niski kontra bez ograniczeń.
 • WIEDZA - część osób próbowała wielu diet i poszukuje nowinek na temat odżywiania, druga część posiada znikomą wiedzę na ten temat.
 • CZAS - są tacy, którzy mają sporo wolnego czasu i może poświęcić go na realizację swoich sylwetkowo-sportowych celów, inni mają bardzo napięty grafik.
 • WARTOŚCI I PRIORYTETY - własne cele a może rodzina i bliscy.
 • ZAKUPY - tylko w supermarkecie lub naturalne, organicznie albo od gospodarza.
 • POZIOM SPRAWNOŚCI - niektórzy prezentują ponadprzeciętną elitarną sprawność, inni w ogóle nigdy nie ćwiczyli.
 • UPODOBANIA I MOŻLIWOŚCI TRENINGOWE - możesz i chcesz trenować w klubie, a może wolisz ćwiczyć w domu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Jest jeszcze wiele czynników, które nas różnią. Tym, co nas łączy jest fakt, że niezależnie od historii naszego życia, doświadczeń, celów i możliwości, każdy może osiągnąć wymarzone zdrowie, ciało i sprawność.

Czego się nauczyłeś? Jaką najważniejszą informację o sztuce żywienia i treningu przekazałbyś spotkanemu przypadkiem znajomemu? - zapytaliśmy uczestników warsztatów ESENCJA SZTUKI ŻYWIENIA.


 • WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD KONKRETNEGO WYZNACZANIA CELÓW, NAUKI ICH REALIZACJI, PROSTEJ ORGANIZACJI I TRZYMANIA SIĘ PLANU.

 • CAŁA SZTUKA POLEGA NA PODJĘCIU DZIAŁAŃ OD ZARAZ, POPEŁNIANIU BŁĘDÓW, WYCIĄGANIU WNIOSKÓW I DALSZYM DZIAŁANIU.
 
 • DLA MNIE KLUCZOWE BYŁO UWZGLĘDNIENIE TŁUSZCZÓW W KAŻDYM POSIŁKU I DOSTOSOWANIE WĘGLOWODANÓW DO AKTYWNOŚCI.

 • NIE TRENUJ Z MYŚLĄ O SPALANIU U TKANKI TŁUSZCZOWEJ, TYLKO O POPRAWIE SPRAWNOŚCI. SYLWETKA BĘDZIE ‘SKUTKIEM UBOCZNYM’.

 • ZADBAJ, ABY CZĘSTO JEŚĆ BIAŁKO, ZWŁASZCZA PO TRENINGU, NAWET JEST JESTEŚ ROŚLINOŻERCĄ.


 • NIE MUSIMY WCALE LICZYĆ KALORII, ABY ZGUBIĆ TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ.

 • TRENING I ŻYWIENIE SĄ RÓWNIE WAŻNE. BEZ DBAŁOŚCI O OBA ELEMENTY OSIĄGNIECIE TRWAŁYCH ZMIAN NIE JEST MOŻLIWE.

 • W MOIM PRZYPADKU ROLĘ GRAJĄ DETALE. KAŻDA Z ZASAD MA SWÓJ CEL, NIE JEST SZTUKĄ DLA SZTUKI. TERAZ WIDZĘ, CO MOŻE MI POMÓC W REALIZACJI SPORTOWYCH CELÓW.


Więc która dieta jest najlepsza…? Taka, która jest najlepsza właśnie dla Ciebie! Jeśli chcesz być weganinem, w porządku, możemy Ci w tym pomóc. Lubisz dietę paleo? Nie ma problemu, możemy wpisać to Twoje cele. Lubisz tłuszcze albo węglowodany. Masz mniejsze lub większe sportowe cele. Nie ma problemu, SZTUKĘ ŻYWIENIA & TRENINGU™ opieramy na indywidualizacji.

Wsłuchujemy się w Twoje cele, w to, jak żyjesz i co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Dzięki temu możemy opracować odpowiedni program uwzględniający specyficznie potrzeby i styl życia. Na tym właśnie polega najlepsza praktyka trenerska. Z tego względu nie można przyporządkować SZTUKI ŻYWIENIA do jednej partii czy filozofii.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapraszamy do indywidualnych programów SZTUKI ŻYWIENIA
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.