skuteczne strategie SZTUKI ŻYWIENIA. McDonald’s


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Wiesz, co, jak, kiedy i ile jeść. Ściśle trzymasz się swojego skutecznego planu, codziennie wcielasz go w życie. Masz motywację i pewność, że już nic nie stanie Ci na drodze do wymarzonego celu (szczupłej sylwetki, optymalnego zdrowia, sprawności na najwyższym poziomie). Mijają tygodnie, miesiące. Pojawiają się nowe wyzwania. Mnóstwo pracy, nieoczekiwane spotkania, bankiety, wyjazdy. Masz coraz mniej siły, by przygotowywać posiłki. Dopada zmęczenie, zwątpienie. W końcu porzucasz plan i wracasz do starych nieskutecznych nawyków. Czy naprawdę musi tak być?

Spotkania ze znajomymi, rodziną, urodziny, bankiety, święta. Wakacje, goniące terminy, mało snu, stres. Każdy musi stawić czoła takim wyzwaniom. Zatem plan żywieniowy jest tyle wart, o ile będzie możliwy do zastosowania na co dzień, w realnym życiu.

Wszystkie zasady SZTUKI ŻYWIENIA są bardzo skuteczne. Oczywiście, jeśli zostaną zastosowane. Wyznaczają nowy, wyższy standard nie tylko w kwestii odżywiania. Ale prawdą jest, że próba utrzymania wysokich standardów zawsze, wszędzie i za wszelką cenę bardzo często kończy się porażką, frustracją i zniechęceniem. Świat nie jest idealny, dlatego:


DOKONUJ NAJLEPSZEGO WYBORU W DANYM CZASIE!

Na przykład:
 • Wiesz, że najlepsze są świeże produkty, ale w ten weekend zapominasz przygotować porcję fasoli i warzyw. W takiej sytuacji sięgnij po fasolę z puszki i mrożone warzywa, a następnym razem pamiętaj o kulinarnych rytuałach.
 • W pracy istny młyn, zbliża się termin zakończenia projektu i nie masz czasu iść na siłownię. Stajesz przed wyborem: albo przestajesz ćwiczyć albo planujesz krótki trening np. w domu (pompki, drążek, przysiady itd.). Po ciężkim okresie wracasz do poprzedniego trybu.
 • Jesteś w trasie i skończyło się jedzenie. Jedynym miejscem jest McDonald’s… Co robisz?

Dokonuj najlepszego wyboru w danym czasie.             fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

jak zjeść zdrowo w McDonald’s?
Chcesz tego czy nie, McDonald’s znajdziesz nawet na ‘bezludnej wyspie’. Zapominasz zaplanować, co i gdzie zjesz. Nie po drodze Ci (lub to nie w Twoim stylu) do sklepu spożywczego. Co z tego? Przecież i tak tuż za rogiem zobaczysz wielkie żółte M… Masz wybór: zacisnąć zęby i przetrzymać głód (pytanie: co dalej?) lub dokonać najlepszego wyboru tam, gdzie akurat się znajdujesz. A jeśli nadal wątpisz, czy w ogóle wolno przekraczać progi barów i restauracji oferujących żywność typu ‘fast’, przypomnij sobie słowa Roosvelta: „Rób to, co możesz, mając do dyspozycji to, co masz, tam, gdzie jesteś”.

Co wybrać w McDonald’s? Zasady są proste. Każdy posiłek i przekąska powinny zawierać porcję białka i warzywa. Następnie zdrowe tłuszcze oraz, jeśli masz wpisane w plan, porcję węglowodanów. 
opcja nr 1
kiedy: w każdym czasie, np. w dni bez treningu

Opcja nr 1      fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
składniki
 • 1 hamburger (kobiety) lub 2 hamburgery (mężczyźni)
 • sałatka z grillowanym kurczakiem
 • woda / herbata lub kawa bez cukru
 • opcjonalnie oliwa z oliwek (łyżeczka)


przygotowanie
Grzanki dołączone do sałatki zostawiasz w spokoju, a najlepiej rezygnujesz z nich jeszcze przy kasie. Otwierasz hamburger(y), wyjmujesz kotlet i wkładasz do sałatki. Prościej być nie może. Porcja białka i warzyw zaspokoi głód oraz zaowocuje stabilnym poziomem cukru we krwi. Wybierz coś do picia i kontynuuj dzień.
opcja nr 2
kiedy: w dni treningowe / aktywne, najlepiej po treningu

Opcja nr 2    fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
składniki
 • wrap klasyczny z grillowanym kurczakiem
 • mała sałatka (zamiast frytek jeśli bierzesz zestaw)
 • woda / herbata lub kawa bez cukru
 • ostatecznie sos jogurtowo-koperkowy

Jeśli np. jesteś dużym facetem, być może będziesz potrzebować dodatkowej porcji mięsa z hamburgera (we wrapie jest go dość mało) czy butelki mleka, o ile je tolerujesz.


przygotowanie
Wybierasz odpowiedni napój. Również w tym przypadku grzanki dołączone do sałatki zostawiasz w spokoju, a najlepiej jeszcze przy kasie. Otwierasz hamburger, mięso wkładasz do warzyw albo wrapa. 

Opcja nr 2     fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Podane porcje stanowią punkt wyjścia. Pamiętaj, by dostosować je do swoich potrzeb i celów. Przykładowo, mniejszy posiłek (tzw. przekąskę) możesz skonstruować z małej sałatki i mięsa z hamburgera. Dobrym dodatkiem będą pomidorki koktajlowe (3,50 za 50 g opak.). A jeśli jesteś po intensywnym treningu, a zapomniałaś/eś wziąć napój treningowy, to dwie butelki mleka szybko dostarczą potrzebnego białka (o ile tolerujesz nabiał).

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Redukujemy...


A co z innymi daniami? Ulubionymi lodami z polewą karmelową?! Frytkami, Big Mac’ami, koktajlami? Śmiało! W końcu mamy zasadę:

PLANUJ Z WYPRZEDZENIEM SWÓJ SUKCES
ORAZ ODSTĘPSTWA OD PLANU

Ile osób osiąga wielkie rzeczy bez konkretnej wizji i planu działania? Raczej niewiele. Planowanie to nawyk ludzi sukcesu, to samo dotyczy żywienia. Zacznij planować swój sukces, wprowadzaj zmiany krok po kroku, a dotrzesz do wymarzonego celu. Na szczęście planowanie nie jest równoznaczne z perfekcjonizmem. Wiele osób na całym świecie próbuje idealnie trzymać się diety. Liczą kalorie, ważą każdą porcję jedzenia. Kto z nich osiąga cel i wyniki utrzymuje na całe życie?

By zmienić ciało, poprawić zdrowie i sprawność, nie jest potrzebna stuprocentowa dyscyplina. Zdefiniuj dokładnie swoje 10%, by wiedzieć, ile razy możesz spokojnie, bez nerwów, wyrzutów sumienia i konsekwencji postąpić wbrew swoim planom.

To tyle. Teraz wiesz, jak proste może być zdrowe i skuteczne odżywianie w każdym czasie. A następnym razem pamiętaj…

1.     PLANUJESZ I ROBISZ ZAKUPY.
2.     PRZYGOTOWUJESZ POSIŁKI.
3.     ZNASZ ROZWIĄZANIE NA DANĄ SYTUACJĘ. A JEŚLI COŚ CIĘ ZASKOCZY, TO PAMIĘTAJĄC O STANDARDACH DOKONUJESZ NAJLEPSZEGO WYBORU W DANYM CZASIE.
4.     PO KAŻDEJ NOWEJ ‘PODBRAMKOWEJ’ SYTUACJI WRACASZ DO STAŁEGO PLANU. WYCIĄGASZ WNIOSKI I IDZIESZ DALEJ.

Stosując skuteczne strategie uzyskasz oraz utrzymasz optymalne zdrowie i szczupłą sylwetkę na całe życie.JEDZ ŚWIADOMIE, ĆWICZ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW!
z motywującymi pozdrowieniami
załoga SZTUKI ŻYWIENIA