surowe jajka? szybkie pytanie. szybka odpowiedź


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

PYTANIE
Czy można i warto jeść surowe jajka?
Agnieszka


ODPOWIEDŹ
Jajka to jeden z najlepszych pokarmów na Ziemi, dlatego znajduje się na liście super żywności SZTUKI ŻYWIENIA (więcej o jajkach tutaj). Choć faktem jest, że jajka to jeden z 5 najbardziej alergizujących produktów.


GOTOWANE
Obróbka termiczna jajek uwalnia zawarte w nich aminokwasy (w tym bardzo cenną tyrozynę, tryptofan i leucynę) poprzez zwiększanie ich absorpcji. Z drugiej zaś strony, czym dłuższy proces gotowania i wyższa temperatura, tym większa degradacja enzymów oraz mniejsza ilość antyoksydantów. Według niektórych badań gotowanie i smażenie zmniejsza ilość antyoksydantów o 50%, jeszcze bardziej mikrofalówka. Czym bardziej ścięta jajecznica, tym większe prawdopodobieństwo utlenienia cholesterolu zawartego w żółtku.

Jeszcze inną kwestią jest to, że surowe jajka dostarczają białko o niezmienionej strukturze białka, dlatego są bardziej alergizujące.


ZAJRZYJ DO ŚRODKA "ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 

Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę.
>>> KLIK <<<


ROZWIĄZANIE?
Niezależnie od stanu skupienia jajek, po prostu je jedz. Lepiej jeść regularnie gotowane, a nawet smażone niż ich unikać. Oczywiście postaraj się ich nie przypalać, nie przegotowywać. Czym krótszy czas przygotowania, tym więcej zachowanych cennych składników .

Przygotowuj jajka na różne sposoby np. jajka w koszulkach – tego typu gotowanie zmniejsza prawdopodobieństwo utlenienia. Gotowane jajka to świetny sposób na bardzo szybki posiłek.


NA SUROWO?
Spożywanie surowych jajek jest niepopularne, ale dla większości osób nieszkodliwe. W tym wypadku rekomenduję wybieranie tych najlepszych, z wolnego wybiegu, karmione naturalnym pokarmem. Dzięki temu dostarczysz większą ilość Omega-3, witamin A, E, D, beta-karotenu, antyoksydantów. Surowe jajka możesz dodawać do superszejków, dressingów, lodów.

Jeśli jajka pochodzą od zdrowych kur, to zagrożenie salmonellą praktycznie nie występuje. Jedno z badań przeprowadzonych przez USDA potwierdza, że ryzyko zatrucia jest minimalne, a dla komercyjnych jaj wynosi 0,003%.

Podsumowując, w miarę możliwości wybieraj jajka od kur z chowu ekologicznego. Przyrządzaj je na różne sposoby, nawet na surowo. W przypadku tańszych produktów, raczej nie jedz surowych. Jeśli w przepisie używasz samych białek, to ewentualnie mogą być to jajka tańsze.


Więcej na temat jajek również między innymi w poniższych artykułach:
jajka. super żywność dla każdego (link)
jajka a cholesterol? szybkie pytanie. szybka odpowiedź (link)
czy to prawda, że jajka najlepiej jeść jak najmniej obrobione termicznie? (link)
----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/