6 kategorii suplementówOptymalne żywienie, ćwiczenia i codzienne nawyki pozwalają osiągnąć wymarzone zdrowie, ciało i sprawność. By wprowadzane modyfikacje i plany przyniosły najlepsze rezultaty, muszą spełniać najwyższe standardy. Tyczy się to zwłaszcza suplementów, które odpowiednio użyte mogą pomóc w osiągnięciu celu.

cudowna formuła?
Nie znamy jeszcze wszystkich ważnych związków zawartych w żywności. Odkrywane są kolejne mikroskładniki, antyoksydanty. Rozpoznaje się nowe oddziaływanie konwencjonalnych substancji naturalnego pochodzenia.

Nie może być prawdą, że jakiś „nowy wspaniały produkt dostarczy wszystkiego, czego potrzebujesz”. Tylko uwzględnienie indywidualnych potrzeb i wszechstronne podejście do danej osoby może przynieść prawdziwe rezultaty.

właściwa kolejność
Na czym polega system skutecznego stylu życia i co przesądza o jego efektywności? Przede wszystkim odkrycie najsłabszego ogniwa. Jego zlokalizowanie i przekucie w mocny punkt pozwala odnieść sukces, czyli upragnione zdrowie, ciało i sprawność.

By słaby punkt uczynić mocnym, potrzeba zmienić nawyki żywieniowe, treningowe, zmodyfikować myślenie i działanie. Czasami, w tym wielopłaszczyznowym procesie zmian, przydatnym narzędziem mogą okazać się suplementy. Mogą, ale nie muszą.

Klasyczny uproszczony opis i zasłyszane opinie na temat suplementów nie wystarczą do podejmowania najlepszych decyzji. Najpierw udoskonalamy program żywieniowy, dokładamy starań, by dostarczyć żywność o wysokiej gęstości odżywczej (dostarczająca dużą ilość składników odżywczych przy relatywnie małej ilości kalorii). Weryfikujemy system treningowy. Dopiero potem bierzemy pod uwagę suplementy. W kwestii suplementacji (tak jak w życiu) najlepsze rozwiązania przynosi otwarty umysł, krytyczne spojrzenie i dbałość o zachowanie równowagi.
fot. Michalina Bończa-Tomaszewskaklasyfikacja SZTUKI ŻYWIENIA
Wśród suplementów odnajdujemy białka, węglowodany, tłuszcze, minerały, witaminy, zioła, enzymy, metaboliczne mediatory takie jak np. aminokwasy, a także liczne ekstrakty z roślin i żywności.

Suplementy można również potraktować jako zamienniki pożywienia zaspokajające zapotrzebowanie kaloryczne, pozwalające utrzymać, zmniejszyć lub zwiększyć wagę (batony energetyczne, MRP czyli zastępniki posiłków, gotowe drinki itp.) oraz zwiększyć sprawność.

Rynek suplementów to studnia bez dna, a opinie na ich temat są silnie spolaryzowane. Albo uznaje się je za panaceum albo środki kompletnie nieprzydatne czy wręcz szkodliwe.

By wprowadzić równowagę, połączyć naukę i praktykę i ułatwić podejmowanie jedynie słusznych decyzji, stworzyliśmy 6 kategorii produktów.

1. najwyższa skuteczność *****
Najwyższa skuteczność i bezpieczeństwo produktów potwierdzone licznymi badaniami naukowymi i przetestowane w realnym życiu, poza laboratorium. Te suplementy rekomendujemy najczęściej. Wśród nich tran.

2. skuteczne ****
Suplementy przebadane naukowo z pozytywną opinią w literaturze fachowej i korzystną oceną zastosowania w praktyce. By zaliczyć je do 1. kategorii, potrzeba kolejnych pogłębionych badań potwierdzających najwyższą skuteczność (np. w zakresie oddziaływania na trening i sprawność).

3. za wcześnie, by orzec ***
Teoretycznie pomocne, ale brak wystarczających dowodów, by jednoznacznie orzekać o ich przydatności.

4. ezoteryczna nowość
Produkty nowe, zazwyczaj jedno- lub dwukrotnie przebadane (np. zlecenie producentów). Teoretycznie pomocne, ale w praktyce nie do końca poznane. Potrzeba niezależnych badań i testów realnego życia.

5. zupełnie nieprzydatne
Niepotwierdzone naukowo, ich użycie jest nieracjonalne. Badania wykazują brak działania lub szkodliwość.

6. dodatki
Produkty, które mogą być przydatne, ale dla większości osób są finansowo nieopłacalne (potrzeba dużych dawek, wysoka cena). Wykorzystuje się je tylko w specyficznych sytuacjach.  • Jeśli zapewnione są optymalne odżywianie i ćwiczenia i decydujesz się na suplementy, to rekomendujemy suplementy z 1. i 2. kategorii. Zaznaczając, że środki z drugiej grupy muszą być poddane próbie, a dany środek może nie zadziałać tak dobrze, jak opisuje się to w teorii.
  • Kategorię 3. raczej odradzamy. Nawet, jeśli istnieją pozytywne teoretyczne przesłanki, miej świadomość, że w większości przypadków jego zażywanie to po prostu bezpieczny eksperyment.
  • 4. i 6. kategoria jest dla tych, którzy lubią nowości, mają duszę eksperymentatora i zasobny portfel.
  • Nigdy nie polecamy suplementów z 5. kategorii.

Powyższe kategorie nie tylko pozwalają uszeregować suplementy na podstawie naukowych i praktycznych przesłanek. Dając świadomość zalet, wad i pokładanych w danym środku nadziei, pozwalają dokonać najlepszego wyboru.

Suplementacyjny TOP 5 "SZTUKI ŻYWIENIA" poznasz tu.
Polecamy również artykuł "Suplementy - nauka, praktyka, równowaga" w miesięczniku GÓRY.

Komentarze