imbirowy superszejk. z selerem i jabłkiem



tekst: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy
przepis i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Nieśmiertelny banan i jabłko. Obowiązkowy plaster ogórka albo pomidora na kanapce. I tak przez cały rok… To prawda, ani zima ani przednówek nie rozpieszczają pod względem różnorodności lokalnych warzyw i owoców, ale odrobina wyobraźni i szczypta przypraw pozwoli nawet ze smętnej bulwy wyczarować zdrową i wzmacniającą kompozycję.

Na warsztat bierzemy więc bulwę selera, jabłko, orzechy. Dodajemy też imbir, który reguluje apetyt, zwiększa przemianę materii, zmniejsza obolałość mięśni po treningu, redukuje stany zapalne, usprawnia trawienie i pamięć. Na zdrowie (naszego systemu immunologicznego)!


Więcej przepisów SZTUKI ŻYWIENIA pod tym linkiem.





imbirowy superszejk. z selerem i jabłkiem
składniki
  • 1 średnie jabłko (~170 g), pokrojone
  • ¼ bulwy selera (~100 g), pokrojona lub starta na tarce
  • kawałek imbiru (ew. sproszkowany)
  • 20-30 g odżywki białkowej*
  • 100 ml wody
  • ½ łyżeczki cynamonu
  • mała garść (15-20 g) orzechów włoskich
  • stewia** (opcjonalnie)



przygotowanie
Jeśli używamy blendera kielichowego, wystarczy oczyszczony seler pokroić na spore części. W przypadku blendera ręcznego (tzw. żyrafy) lepiej zetrzeć go na tarce. Inaczej może tego nie przeżyć ;)

Wszystkie składniki oprócz orzechów umieszczamy w blenderze i mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Może to trochę potrwać, szczególnie, gdy wrzucimy kawałki selera, ale bardzo gęsta, kremowa konsystencja jest warta zachodu. Na koniec miksowania wrzucamy orzechy - wtedy będą tylko lekko posiekane.

średnia wartość odżywcza
290 kcal,~22 g białka, 22 g węglowodanów (w tym ~7 g błonnika), 13 g tłuszczu

wskazówki i opcje
* zazwyczaj używamy białka naturalnego, bez dodatków. Dobrze będzie smakować waniliowe. Polecamy również białka roślinne, które zaczynają się pojawiać w PL, co nas bardzo cieszy! Jeśli nie mamy odżywki białkowej, to można dodać takie źródło białka, które lubimy, tolerujemy.
** u nas stewia. Można zastąpić inną substancją słodzącą (m.in. ksylitolem, tagatozą, erytrytolem, miodem) według dostępności i swoich celów. Więcej o stewii w szybkim pyt&odp (link)

Można spróbować z dodatkiem naturalnego kakao lub łyżką naturalnego masła orzechowego bez soli i cukru (w miejsce orzechów włoskich).

JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW!


Więcej przepisów SZTUKI ŻYWIENIA pod tym linkiem.