czy stewia jest zdrowa? ile dziennie można jej spożywać? szybkie pytanie. szybka odpowiedź


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


pytanie
Mam pytanie odnośnie stewii. Ile używać dziennie takich słodzików? Dowolnie? Czy powinnam przestrzegać zaleceń producenta, które mówią tylko o 3-5 kroplach dziennie?


odpowiedź
Stevia rebaudiana (stevia) to roślina, którą możemy hodować nawet w warunkach domowych (liście są nieziemsko słodkie - warto spróbować). Ekstrakt z jej liści lub wyizolowane glikozydy stewiolowe używane są jako bezkaloryczna substancja słodząca pod nazwą ‘stewia’.

Największe zastosowanie ma stewiozyd i rebaudiozyd A, oba kilkaset razy słodsze od cukru. Pierwszy z nich charakteryzuje lekka goryczka i gorsza rozpuszczalność w wodzie. Z kolei Rebaudiozyd A jest najmniej gorzki ze wszystkich glikozydów i to on jest zazwyczaj składnikiem dobrej jakości produktów. Glikozydy stewiolowe wyróżnia naturalne pochodzenie, większe dawki tolerowane przez organizm, jak i dodatkowe farmaceutyczne właściwości (antyoksydacyjne oraz obniżające ciśnienie krwi), co czyni je jedną z najlepszych alternatyw dla cukru.

KILKA FAKTÓW

  • FDA (Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków wpisał glikozydy stewiolowe na listę substancji bezpiecznych (GRAS - Generally Recognized as Safe).
  • EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) wydał pozytywną opinię na temat wykorzystania glikozydów stewiolowych jako substancji słodzącej.
  • Unia Europejska w 2011 r. dopuściła glikozydy stewiolowe do spożycia na terenie wszystkich krajów członkowskich.


ILOŚĆ
Tolerancja stewii, a dokładnie Rebaudiozydu A nie jest do końca ustalona. Z badań toksykologicznych wynika, że górna granica tolerancji to 8 mg / kg masy ciała, co dla osoby ważącej 70 kg daje 560 mg dziennie. Istnieją  także badania, w których dzienna ilość do 1,5 g nie wykazywała skutków ubocznych. Trudno jest ustalić jednoznaczne rekomendacje, ponieważ dostępne produkty zawierają glikozydy w różnym stężeniu, a taka informacja na opakowaniach występuje bardzo rzadko.

W każdym razie nie stwierdzono dotąd ryzyka kumulacji glikozydów stewiolowych w organizmie. Glikozydy stewiolowe są metabolizowane w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego do stewiolu i wydalane z organizmu z moczem.

REKOMENDACJE
Część słodzików opartych na stewii spełnia podstawowe warunki „lepszego cukru”, ponieważ ma znikomy poabsorpcyjny wpływ na organizm (toksyczny poziom cukru we krwi itp.) oraz nie wpływa na zwiększenie podaży kalorii (warunki te spełniają  także syntetyczne słodziki jak aspartam czy Splenda).

Teoretycznie stewia ma wysoki poziom bezpiecznego spożycia przy większych dawkach. Jednak ze względu na to, że istnieją pewne przesłanki mówiące o związku wysokich dawek ze zmniejszeniem płodności u zwierząt (badania na szczurach wymagające powtórzenia; nie istnieje takie badanie na ludziach), nie rekomendujemy dużego spożycia przez długi czas. Pozostałe skutki uboczne takie jak toksyczny wpływ na florę bakteryjną czy zwiększone ryzyko nowotworów nie występuje i na dzień dzisiejszy nie powinny być brane pod uwagę.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem słodzika i chcesz wybrać jeden, to stewia będzie dobrym wyborem. Osobiście rekomendujemy rotację różnych substancji słodzących.

Sięgając po produkty ze stewii warto pamiętać, że nie wszystkie dostępne na rynku są wysokiej jakości. Niestety, ‘stewia’ stewii nierówna, a lista składników bywa uzupełniona zbędnymi substancjami jak maltodekstryna w postaci białego proszku (będąc cukrem dodaje kalorie i wchłania się równie szybko jak glukoza).

PYTANIE:
Do czego używacie „słodzików” (jeśli w ogóle)?  


Jakie są Wasze ulubione produkty?


WYBRANA LITERATURA
Anton SD, et al. Effects of stevia, aspartame, and sucrose on food intake, satiety, and postprandial glucose and insulin levels. Appetite. (2010).

Chan P, et al. A double-blind placebo-controlled study of the effectiveness and tolerability of oral stevioside in human hypertension. Br J Clin Pharmacol. (2000)

Gardana C, et al. Metabolism of stevioside and rebaudioside A from Stevia rebaudiana extracts by human microfloraJ Agric Food Chem. (2003)

Goyal SK, Samsher, Goyal RK. Stevia (Stevia rebaudiana) a bio-sweetener: a reviewInt J Food Sci Nutr. (2010)

Gregersen S, et al. Antihyperglycemic effects of stevioside in type 2 diabetic subjects. Metabolism. (2004)

Melis MS. Effects of chronic administration of Stevia rebaudiana on fertility in rats. J Ethnopharmacol. (1999)

Shivanna N, et al. Antioxidant, anti-diabetic and renal protective properties of Stevia rebaudiana. J Diabetes Complications. (2013)


Suttajit M, et al. Mutagenicity and human chromosomal effect of stevioside, a sweetener from Stevia rebaudiana BertoniEnviron Health Perspect. (1993)


JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW

----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------

Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.


Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/Komentarze