kremowa truskawka. w lipolitycznej odsłonie



tekst i przepis: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Truskawkowe lody, mrożone jogurty, gęste kremowe desery - o tak!!! Problem w tym, że większość tych dostępnych w sklepach zawiera dużą ilość zbędnego cukru i innych dodatków. Myślicie, że dałoby się jeść tylko taką ich ilość, żeby nie ucierpiało na tym nasze zdrowie, sylwetka i sprawność…? To chyba nie jest takie proste ;)


A teraz dobra wiadomość. Wcale nie musimy rezygnować z ulubionego smaku i kremowej konsystencji. Pyszny truskawkowy koktajl możemy zjeść w każdym czasie, a procesy odpowiedzialne za utratę tkanki tłuszczowej wcale na tym nie ucierpią.

Truskawki wraz ze szpinakiem to skarbnica witamin i minerałów. Zawarte w owocach jagodowych fitochemikalia zmniejszają bóle, stany zapalne, są w stanie powstrzymać rozwój komórek nowotworowych. Antyoksydacyjna moc antocyjanów i kwasu elagowego, błonnik, zdrowe tłuszcze z siemienia lnianego i nerkowców, pula aminokwasów - oto szereg korzyści z jednej szklanki pełnej pysznie połączonych zdrowych składników.

Tak, wiemy, mało kogo motywuje prozdrowotna gadanina. Nie ma problemu, spróbujemy jeszcze inaczej. W odpowiedzi na taki posiłek, u większości regularnie aktywnych osób włączy się cała enzymatyczna orkiestra hormonalnych reakcji. W idealnej harmonii zagrają m.in. insulina, glukagon, grelina, a wszystko po to, byśmy czuli się syci, zregenerowani i jednocześnie nadal spalali tłuszcz. Lipoliza górą!!!!!!!!!!! ;-) Smacznego!

 
fot.Michalina Bończa-Tomaszewska



kremowa truskawka. w lipolitycznej odsłonie
składniki
  • 1 kubek (~200 g) mrożonych truskawek (w sezonie świeże, umyte i wyszypułkowane)
  • 2 garści (~60 g) umytego szpinaku, roszponki lub kiełków (lucerna jest b.neutralna)
  • 20-30 g odżywki białkowej*
  • ~150 ml wody
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • suszona lub świeża mięta, np. susz z 1 torebki herbaty miętowej
  • stewia**
  • 10-15 nerkowców

przygotowanie
Wszystkie składniki oprócz orzechów umieszczamy w blenderze i mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji. Może to trochę potrwać, szczególnie, gdy używamy mrożonych truskawek, ale kremowa konsystencja jest warta zachodu ;) Na koniec miksowania wrzucamy nerkowce - wtedy będą tylko lekko posiekane. Można posypać ekspandowanym amarantusem, ułożyć kawałki truskawek albo kiełki.

 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



średnia wartość odżywcza
270 kcal, ~26 g białka, 26 g węglowodanów (11 g błonnika), 9 g tłuszczu

kiedy jeść: w każdym czasie

 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


wskazówki i opcje
* Użyliśmy białka naturalnego firmy Extensor, bez dodatków. Dobrze będzie smakować również waniliowe i czekoladowe.
Polecamy również białka roślinne, niestety jeszcze trudno dostępne w PL, ale zaczynają się pojawiać, co nas bardzo cieszy!
Jeśli nie mamy odżywki białkowej, to możemy dodać to, co tolerujemy, np. serek wiejski, ser biały z kefirem lub odrobiną wody, tofu bez dodatków (tylko od czasu do czasu), ugotowaną ciecierzycę, kiełki soczewicy. Manipulujemy przy tym ilością płynu. Naszym zdaniem szejk jest najsmaczniejszy bardzo gęsty
** u nas waniliowa Better Stevia. Można zastąpić inną substancją słodzącą (m.in. ksylitolem, tagatozą, erytrytolem, miodem) według dostępności i swoich celów.

W miejsce truskawek - maliny, czemu nie?
Nerkowce możemy zastąpić innymi ulubionymi orzechami lub pestkami.
Wersja po treningu: dodatek ½ banana.


Jeśli szukasz kolejnych kulinarnych inspiracji, w tym pomysłów na superszejki, polecamy spis przepisów na stronie SŻ dostępny tutaj.







Komentarze