zdrowe zielone czipsy. czyli chrupiący jarmuż


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Nie jest wymysłem amerykańskich naukowców, ani nie trzeba sprowadzać go z egzotycznych krajów. Jarmuż uprawiano w Polsce już dawno temu, co doskonale pamiętają nasi rodzice i dziadkowie. Potem niestety stracił na popularności, by teraz stać się hipsterskim numerem 1.  Ale nie dlatego o nim piszemy...


Wraz z jesiennymi chłodami jarmużowy sezon można uznać za otwarty. Ten przedstawiciel rodziny kapustowatych zyskuje na smaku szczególnie po przymrozkach. Dostępny jest zimą, kiedy deficyt świeżych  warzyw wyraźnie daje się we znaki. To prawdziwa skarbnica substancji odżywczych!


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Witamina A, K, C, beta-karoten, luteina, zeaksantyna. Wykazujący właściwości przeciwnowotworowe sulforafan. Do tego sporo jak warzywo białka (3,3 g), wapnia (135 mg / 100 g) i trochę żelaza. Nic więc dziwnego, że naszej radości nie było końca, kiedy kilka miesięcy temu na pewnym weselnym stole ujrzeliśmy liście jarmużu… ozdabiające półmiski. Wiadomo, co było dalej. (Dlaczego jakiekolwiek warzywa miałyby służyć przez kilka godzin jako dekoracja, by potem zostać unicestwione, tego nie sposób zrozumieć).

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



Jarmuż jeść warto, choć dla niektórych nie będzie to miłość od pierwszego zjedzenia - stąd pomysł, żeby rozpocząć znajomość od zdrowych zielonych czipsów.  A potem być może przyjdzie kolej na szejki, surówki, zupy i gulasze z dodatkiem kędzierzawych liści?

fot.Michalina Bończa-Tomaszewska

czipsy z jarmużu

  • 4-5 liści jarmużu
  • 1 łyżka oliwy


opcjonalnie:

  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 2-3 ząbki czosnku
  • szczypta soli*
Eksperymentalnie: po lewej bez żadnych dodatków, po prawej jak w przepisie         fot.Michalina Bończa-Tomaszewska


przygotowanie
Liście jarmużu umyj i dokładnie osusz (to bardzo ważne, w przeciwnym wypadku po upieczeniu nie będą chrupkie). Z łodygi oderwij liście i porozrywaj na mniejsze kawałki.

W misce wymieszaj oliwę, sok z cytryny i rozdrobniony czosnek, ewentualnie inne wybrane przyprawy. Wrzuć jarmuż i bardzo dokładnie wymieszaj wcierając sos w liście.

Rozgrzej piekarnik do 160** stopni. Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia ułóż pojedynczą warstwę liści. Piecz mniej więcej 8-12 minut. W połowie pieczenia warto sprawdzić, czy jarmuż się nie przypala. Dla pewności, można przełożyć liście na drugą stronę (dla cierpliwych…). Gotowe chipsy powinny być odrobinę ciemniejsze. Brązowe będą gorzkie.



* opcjonalnie można odrobinę posolić już po upieczeniu; najlepiej stosować sól morską, kłodawską lub himalajską.
** Można piec powoli, dłużej, ale w niższej temperaturze. Dla wytrwałych: suszenie w dehydratorze.


fot.Michalina Bończa-Tomaszewska


OPCJE SMAKOWE
Prawdziwi fani jarmużu będą zachwyceni nawet upieczonymi liśćmi bez przypraw. Oczywiście, to nie jest opcja dla każdego. Naszym zdaniem, podana w przepisie wersja podstawowa jest pyszna, ale i tak warto eksperymentować. Sprawdzą się np.

pieprz
chilli
kumin
pieprz cayenne
cynamon
sezam (albo tahini zamiast oliwy)
skórka z cytryny
płatki drożdżowe (dają serowy posmak)
sos sojowy (wtedy już bez soli)
olej kokosowy
zmiksowane pomidory suszone
zmiksowne nerkowce

fot.Michalina Bończa-Tomaszewska



GDZIE KUPIĆ JARMUŻ?
Trzeba przyznać, że zdobycie jarmużu bywa wyzwaniem. W zeszłym roku dostaliśmy go po raz pierwszy od znajomej, która wyhodowała różne odmiany na działce (a dokładnie w ogrodzie PIXXE). W sezonie 2012 widzieliśmy dużo jarmużowych liści na Zielonym Jazdowie na stoisku Pana Ziółko i Państwa Majlertów. Potem przez kilka tygodni jarmuż był dostępny na bazarze przy Banacha. Kilka tegorocznych garści jarmużu zapewniło nam gospodarstwo Świerże-Panki w ramach Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność (o idei RWS tutaj). Poniżej lista namiarów na miejsca, gdzie jarmuż powinien być dostępny, a przynajmniej bywa.


  • Alma
  • Real
Lubisz jarmuż? W postaci czipsów czy raczej na surowo w zielonym szejku?


tekst: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy


----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyliśmy specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie nam miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw prosimy komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla nas istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------




Komentarze