oczyszczające napoje? szybkie pytanie. szybka odpowiedźodpowiada: Marcin Bończa-TomaszewskiPYTANIE: Przeczytałam wasz tekst o oczyszczaniu, ale nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Sporo mówi się też o różnych oczyszczających napojach czy innych specyfikach. Co o tym sądzicie?Według SZTUKI ŻYWIENIA, zanim ktokolwiek zacznie zastanawiać się, której oczyszczającej mikstury potrzebuje, powinien zacząć od skutecznych fundamentów - więcej na ten temat w artykule „934 słowa o naprawdę skutecznym oczyszczaniu”.

Natura bowiem oferuje ogromną ilość pokarmów, które pomagają nam zachować zdrowe, szczupłe i sprawne ciało. SZTUKA ŻYWIENIA opracowała listę rekomendowanej super żywności, której uwzględnienie w trakcie zakupów i posiłków pomaga w osiągnięciu wymarzonych celów. I na tym należy oprzeć codzienne działania. Skoro tak wiele osób pyta o napoje detoksykujące, wspomagające odchudzanie i odporność, to sprawdzimy, co kryje się w kilku z nich.


woda z cytryną
Cytryna i limonka mają opinię niezwykle zdrowych owoców. I słusznie, zawiera bowiem liczne składniki biochemiczne, z przewagą zasadowych. Choć cytryna jest kwaśna w smaku, w żołądku daje odczyn zasadowy (jak każdy dojrzały owoc). Wspomaga pracę wątroby, wydzielanie żółci i układ trawienny, co usprawnia proces oczyszczania organizmu. Jest źródłem witaminy P (C2), która chroni witaminę C przed zbyt szybkim utlenianiem oraz uszczelnia naczynia krwionośne. Zaleca się nie tylko picie soku, ale też spożywanie miąższu i białej skórki, w których znajduje się najwięcej antykarcynogennych limonoidów (wg badań 30% zmniejszenie ryzyka raka skóry).

Cytryny, z wyjątkiem tych ekologicznych, trzeba dokładnie myć, a nawet parzyć wrzątkiem. Sok z cytryny najlepiej pić rano, kiedy ciało naturalnie się oczyszcza. Używaj tylko soku ze świeżych cytryn i dodawaj do ciepłej wody. Prostą metodą jest też wyciśnięcie soku z cytryny do dzbanka wody i popijanie przez cały dzień. Jeśli masz problemy z piciem przynajmniej 2 litrów wody – spróbuj właśnie tej strategii.

Warto przełamać obawy i przygotować wywar z całych owoców, a spożywanie zmielonego miąższu w ilości 1-2 łyżek tygodniowo (można dodać do ciepłej herbaty) przyniesie jeszcze więcej korzyści.


ocet jabłkowy
Ocet winny (z fran. vin aigre kwaśne wino) stosowano już w starożytności. Odmianie powstałej w procesie fermentacji jabłek przypisuje się korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Wielu lekarzy, naturopatów, a nawet naukowców jest przychylnych stosowaniu octu jabłkowego w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Jednak kierując się naukowymi przesłankami należy stwierdzić, że potrzeba więcej badań potwierdzających jego prozdrowotne właściwości. Dlaczego więc ocet jabłkowy zaliczany jest do jednych najzdrowszych produktów na świecie?

Naturalnie mętny niepasteryzowany ocet jabłkowy dostarcza witamin, minerałów, aminokwasów, enzymów, kwasów organicznych (mlekowy, cytrynowy, octowy). Wspomagając i pobudzając pracę wątroby pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Pektyny przyspieszają metabolizm oraz ułatwiają trawienie pokarmów. Wszystko razem pozwala polepszyć regenerację, zachować równowagę kwasowo-zasadową, zwalczać infekcje. W świetle jednego z badań, ocet jabłkowy regulując poziom cukru i insuliny, ułatwia odchudzanie osobom z gorszą wrażliwością insulinową i syndromem metabolicznym.

Istnieją kuracje i receptury na poszczególne dolegliwości. Można zacząć od 2-4 łyżeczek dziennie, ale prawdą jest, że w codzienności niepasteryzowany ocet jabłkowy najlepiej stosować po prostu jako dodatek kulinarny do potraw, sałatek, dressingów, przy czym ilość zależy od upodobań smakowych. Dobrą strategią jest dodanie octu jabłkowego do posiłku zawierającego większą ilość węglowodanów - pomoże wyregulować poziom cukru krwi.

Naturalny niepasteryzowany ocet jabłkowy można kupić (Rossmann, Kuchnie Świata, sklep ze zdrową żywnością) albo przygotować samodzielnie, najlepiej z owoców, przy których uprawie nie stosowano sztucznych środków ochrony roślin.


sok z jagód acai
Acai to purpurowe owoce pestkowe rosnące w lasach Amazonii. Interesujący w smaku sok zyskał na popularności głównie dzięki dr Nicholas Perricone, który rozpowszechnił go jako „napój wiecznej młodości”, dający siłę i witalność. Jednak warto zauważyć, że większość informacji o soku z jagód acai pochodzi od importerów owoców i producentów soków.

Z pewnością znajdziemy w nim wszystkie dobroczynne składniki zawarte również w owocach jagodowych (aronii, malinach, jagodach leśnych itp.): antyoksydanty, flawonoidy, antocyjany, polifenole. Dzięki nim zarówno owoce jak i sok chronią tętnice, układ nerwowy, komórki mózgu oraz zmniejszają stany zapalne, co znacząco zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzy, nowotworów. Owoce jagodowe potencjalnie mogę zwiększyć wrażliwość insulinową, tym samym redukować ryzyko powikłań cukrzycowych, a także usprawniać funkcjonowanie organizmu pozwalając na poprawę kondycji i sylwetki.

Jagody acai są dość drogie. Warto zwrócić uwagę na tańsze, łatwiej dostępne, a równie cenne owoce oraz niesłodzone soki z aronii i żurawiny.

Przede wszystkim rekomendujemy spożywanie ~½ kubka dziennie całych owoców jagodowych, do owsianki, superszejków, sałatek, mięs i wypieków. Porcje należy dostosować do poziomu aktywności, zapotrzebowania na węglowodany. Nieprzetworzone soki z owoców jagodowych najlepiej sprawdzają się w dni aktywne np. po treningu.


kombucha
Kombucha, zwana również grzybem herbacianym to symbiotyczna kolonia bakterii i drożdży. Fermentując herbatę z cukrem tworzy orzeźwiający napój, który od tysięcy lat znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości w różnych regionach Azji i Kaukazu.

W zależności od przygotowania i rodzaju użytej herbaty napój ten zawiera różną ilość kwasów organicznych, witamin z grupy B, aminokwasów, polifenoli, enzymów, probiotyków oraz śladowe ilości alkoholu. Chociaż trudno jest znaleźć badania naukowe przeprowadzone na ludziach potwierdzające działanie kombucha, to udowodniono antynowotworowe właściwości składników, które ten napój zawiera. Do najważniejszych prozdrowotnych właściwości należy wspomniane już działanie antynowotworowe (głównie kwas octowy i glukarowy), antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwkurczowe oraz wspomaganie procesów trawienia.

Do przygotowania napoju z kombucha można stosować herbatę czarną, zieloną oraz zioła. Proces fermentacji intensyfikuje ich działanie. Na jakość napoju wpływa czas fermetnacji, ilość cukru i temperatura.

Napój ten jest mało popularny ze względu na smak. Można go używać jako ciekawy dodatek. Najlepiej zacząć od mniejszej ilości (~50 g dziennie) i stopniowo je zwiększać. Duże dawki mogą wywołać efekt przeczyszczający (jak każda próba zwiększenia produktów zawierających żywe kultury).
Natura dała nam prawie nieskończoną ilość super produktów. Każda kultura i tradycja posiada swoje ulubione. Najważniejsze to wybrać to, co możemy po prostu wkomponować w codzienność.

Czy powyższe napoje znacząco poprawią nasze ciało zdrowie i sprawność? Zastosowane same z pewnością nie, ale wkomponowane w codzienne skuteczne nawyki żywieniowe i treningowe, mogą stanowić pewien dodatek.


Stosujesz jeden z powyższych sposobów? Co Cię do tego skłoniło i jak oceniasz efekty?
„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się do programów na 2017 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.

 


Komentarze