ku świadomemu jedzeniu… od urodzenia. czyli o BLW słów kilka


tekst: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy

Rekomendowane przez SZTUKĘ ŻYWIENIA


Co mamy na myśli mówiąc o świadomym jedzeniu? Dlaczego jest tak ważne? O tym napisaliśmy tutaj. Koncepcję świadomego jedzenia stworzyliśmy z myślą o dorosłych. A co by było, gdybyśmy wszyscy dostali szansę wykształcenia tego nawyku na początku życia?


Coraz więcej osób podziela przekonanie, że już na początku życia człowieka należy zaufać jego naturalnym umiejętnościom i instynktowi. Dzięki temu upowszechnia się tzw. karmienie na żądanie, pozwalające dziecku kontrolować częstotliwość, tempo karmienia i czas spędzany przy piersi.

A jeśli by kontynuować to podejście, pozwolić dziecku zdecydować, kiedy i jak zacznie jeść stałe pokarmy? Dać szansę na zbudowanie fundamentów do czerpania przyjemności ze zdrowego jedzenia przez całe życie? Czy nie byłaby to najprostsza droga ku skutecznym nawykom?

Takie rozwiązanie proponują Gill Rapley i Tracey Market autorki książki „Bobas Lubi Wybór”. Opisana przez nie idea BLW (baby-led weaning) to naturalna metoda wprowadzania pokarmów do diety. Następna żywieniowa rewolucja? Skąd, po prostu spojrzenie na świat z perspektywy dziecka.
Przyjęło się twierdzić, że to dorosły ‘zarządza’ procesem odstawiania (wprowadzania pokarmów stałych), czyli stopniowego przechodzenia od mleka jako jedynego pożywienia do etapu, w którym dziecko nie będzie go potrzebować. Karmiąc niemowlę łyżeczką stoimy za sterami, decydujemy, kiedy i jak będzie jeść. Bycie karmionym odbiera dziecku możliwość kontrolowania ilości i tempa jedzenia. BLW to przekazanie sterów dziecku. Pozwolenie na pełnienie aktywnej roli w odżywianiu, a nie bycie jedynie odbiorcą.

Karmienie łyżeczką niejednokrotnie wiąże się z pośpiechem, który z oczywistych względów w nauce świadomego jedzenia nie pomaga. Dzieci, które niepoganiane mogą same zmagać się z jedzeniem, z reguły wkładają do buzi mniejsze porcje jedzenia i starannie je przeżuwają przed połknięciem. Maluch jedzący samodzielnie wypracowuje własne tempo. Na każdy kawałek jedzenia poświęca odpowiednią ilość czasu. Dostaje możliwość wykształcenia nawyku wolnego, świadomego jedzenia.


Po lewej Janeczka, po prawej Gabrysia            fot. L.M. Cichy oraz M. Zalewska


Bierzmy przykład z dzieci, instruktorów świadomego jedzenia. Kiedy są już usatysfakcjonowane lub wyjątkowo jakiegoś pokarmu nie lubią (albo dany pokarm wywołuje alergię) odpychają go od siebie. Jeśli chorują, domagają się więcej białka. Gdy zaczynają być aktywne, chętnie sięgają po węglowodany. 

Świadome jedzenie to powrót do tej pierwotnej, wrodzonej mądrości. Poprzez odwołanie się do początku życia człowieka i naturalnej zdolności dokonywania odpowiednich wyborów, BLW stanowi najodpowiedniejszą metodę kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych – fundamentu optymalnego zdrowia, ciała i sprawności na całe życie. Jeśli więc chcecie zmienić swoje i wykształcić nawyki Waszych dzieci, to lektura „Bobas Lubi Wybór” jest dla Was – pomoże zrobić milowy krok na drodze ku świadomemu jedzeniu.
Więcej szczegółów na temat BLW:
  • w książce „Bobas lubi wybór”Zainteresowało Cię BLW, a może już znasz? Podziel się swoją opinią i doświadczeniem. 


“Bobas lubi wybór”
Gill Rapley, Tracey Murkett
Wydawnictwo Mamania, 2011
256 stron + 8 stron ze zdjęciami, okładka miękka ze skrzydełkami


Po szkoleniu na temat metody BLW był też czas na rozmowę z Gill Rapley, wrzesień 2012 r.

Komentarze