skuteczne nawyki, lepsza pamięć!

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Myślenie, analizowanie, zapamiętywanie to element rozwoju, do którego niezbędna jest nauka. W procesie uczenia się szczególną rolę odgrywa pamięć. Nikogo nie dziwi, że o problemach z pamięcią mówi się w kontekście osób starszych. Jednak warto zdać sobie sprawę, że sygnałem nieoptymalnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego są również problemy z koncentracją, snem, emocjami czy utratą wagi (tak, tak!) - a wszystko to dotyczy coraz większej ilości osób w różnym wieku.

Starzenie się organizmu jest nieuniknione, ale od początku życia człowieka możemy wspomóc rozwój oraz funkcjonowanie mózgu, centralnego układu nerwowego i nierozłącznie związanego z nimi układu hormonalnego. Od codziennych wyborów, nawyków żywieniowych i poziomu aktywności zależeć będzie, czy systemy te pozostaną w homeostazie oraz w jakiej kondycji w związku z tym będzie ludzka pamięć.


Układ nerwowy człowieka, w tym mózg, złożony jest z sieci neuronów zdolnych do tworzenia dziesiątek tysięcy połączeń. Sprawność przekazywania sygnałów w tej sieci odpowiada za efektywność procesu myślenia i zapamiętywania. Do procesów tych potrzebne są neuroprzekaźniki, czyli związki chemiczne powstające w układzie nerwowym. Budowa i działanie zarówno mózgu, jak i neuroprzekaźników zależy od dostarczanych składników odżywczych, od tego, co jemy i pijemy. Badania pokazują jasno, czym więcej dobrych składników odżywczych, tym sprawniejsze funkcjonowanie układu nerwowego, mózgu, lepsza pamięć i inteligencja.

Mózg składa się w 85% z wody, więc zanim zaczniesz czytać dalej, napełnij szklankę, bo choć sama w sobie nie zawiera żadnych substancji energetycznych, jest głównym czynnikiem umożliwiającym funkcjonowanie organizmu. To podstawowa substancja anaboliczna, budująca tkanki. Dzięki niej składniki pożywienia przenoszone są do komórek organizmu. Picie wody to nawyk pozwalający zachować czujność i koncentrację w ciągu całego dnia (spróbuj!).

Czego potrzeba, by wspomóc pamięć? Czytaj w najnowszym wydaniu magazynu „Zdolności” – do pobrania na stronie http://zdolnosci.pl/

Zapraszamy do lektury!„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się na listę VIP do programów na 2016 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.