super żywność SZTUKI ŻYWIENIA


tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Niezależnie, czy chcesz zrzucić zbędną tkankę tłuszczową, poprawić zdrowie albo wyśrubować formę sportową, potrzebujesz wiedzieć, co, kiedy i w jakich proporcjach jeść. Dzięki serii artykułów o super żywności poznasz produkty będące fundamentem dobrego odżywiania.


Kiedy rozmawiam z niektórymi o ‘prawidłowym odżywianiu’, słyszę „jem zdrowo, unikam fast food” „staram się nie jeść śmieciowego jedzenia” „czytam etykiety, bo unikam zbędnych dodatków”, „wystrzegam się cukru”.


Zdrowe odżywianie stało się jednoznaczne z eliminacją pewnych pokarmów i stworzyło negatywny obraz zmian, z którymi rzekomo jest związane. Moim zdaniem to fałszywe należy uznać za jednego z głównych winowajców tylu niepowodzeń w kwestii zdrowego stylu życia. Przecież nikt o zdrowych zmysłach nie ma ochoty, by wciąż mu coś odbierano.

Jeśli chcesz osiągnąć równowagę, potrzebujesz odnaleźć program żywieniowy, który będzie oferował zamianę i ubogacanie, a nie eliminację. Jeśli w większości dań znajdą się produkty z listy super żywność SZTUKI ŻYWIENIA, nie będzie czasu i sposobności, by być kuszonym przez „nieskuteczną” żywność.


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Koncepcja super żywności towarzyszy światu od dawna, a obecnie jest wyjątkowo efektywnie wykorzystywana przez rynek. Co chwilę słychać o kolejnych egzotycznych nowościach, mających niemal magiczną siłę i moc. Niestety, jeśli odkryjemy kolejne planety, to prawdopodobnie nie znajdziemy tego jedynego pożywienia, które zapewni wszystko naraz: zdrowie, sylwetkę, sprawność i czystą przyjemność jedzenia.

Dlatego właśnie super żywność to nie jeden czy dwa produkty, ale cała lista. Jeśli spytasz, co jest najlepsze, każdy może udzielić innej odpowiedzi. Niektórzy mając na względzie zdrowie, wymienią warzywa. Dla sportowców może to być odżywka białkowa i brązowy ryż. Fani diety śródziemnomorskiej stwierdzą, że oliwa. Dążąc do złotego środka, SZTUKA ŻYWIENIA stworzyła swego rodzaju kompilację.

Bazując na najnowszej wiedzy naukowej i uwzględniając różnorodne opinie ekspertów z dziedziny żywienia, stworzyliśmy fundament - listę super żywności. To najlepszy żywieniowy arsenał budujący jednocześnie zdrowie, ciało i sprawność. Oto jakie kryteria spełnia super żywność:

  • żywność o wysokiej gęstości odżywczej, minimalizuje ryzyko niedoborów mikro i makro elementów,
  • w większości łatwo dostępna, cena niezbyt wygórowana,
  • może być składnikiem szybkich i smacznych posiłków na każdy dzień,
  • użyta w odpowiedniej proporcji i ilości pomaga osiągnąć indywidualne cele (np. budowa formy, utrata tkanki tłuszczowej),
  • to produkty, które można zerwać z drzewa, podnieść lub wykopać z ziemi, upolować lub złowić (zazwyczaj nie ma na sobie kodu kreskowego).By poznać super żywność, kliknij odpowiednią etykietę w chmurze po prawej stronie lub od razu tu.jedz z głową, trenuj wytrwale i ciesz się z rezultatów

Marcin Bończa-Tomaszewski
główny trener, założyciel SZTUKI ŻYWIENIA


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska