co zrobić, by kiepski dzień treningowy uczynić udanym?Miewasz takie dni lub tygodnie, gdy czujesz, że rozpoczęcie treningu czy nawet dotarcie na siłownię jest ponad Twoje siły? Każdemu się to zdarza J, nam również. Dlatego chcielibyśmy się podzielić metodami, dzięki którym gorsze lub opuszczone treningi zamienisz w wyjątkowo udane.


W takiej sytuacji tylko niewielka część z nas potrzebuje dnia wolnego. Jednak tym, co naprawdę działa jest zmiana komponentów treningowych lub wprowadzenie nowego programu.

Wprowadzenie nowego programu dotyczy osób, które przez wiele miesięcy wykonują ten sam trening i nie widzą postępów. Oczywiście, są i tacy niecierpliwy, którzy, nie zobaczywszy natychmiastowych efektów, przeskakują z planu na plan. Tymczasem w większości przypadków zmiana treningów jest jedną z dróg prowadzących do celu.

Nowy trening wymaga mniejszych lub większych przygotowań. W pierwszej kolejności możesz zmienić parametry ćwiczeń.

KROK 1: mniejszy ciężar, mniejsza intensywność
Zacznij od 50% swojego typowego obciążenia lub intensywności (np. szybkości biegu).

KROK 2: większa objętość
Objętość to ilość pracy wykonanej na treningu. Zmniejsz obciążenie, a zwiększ ilość serii i/lub powtórzeń, ewentualnie ćwiczeń.

KROK 3: szybciej
Dwa powyższe kroki sprawią, że pomimo mniejszego ciężaru, trening i tak będzie bardzo skuteczny. Wykonaj krok trzeci: zwiększ tempo wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj o technice, nie szarżuj.  Po prostu ruszaj się szybciej niż zwykle, a odkryjesz w sobie sprinterski potencjał J

Oto przykład:
Przypuśćmy, że na treningu robiłeś 5 serii danego ćwiczenia po 5 powtórzeń. Więc tym razem zmniejszając ciężar, wykonaj 7 serii po 10 powtórzeń.

Zmiana parametrów biegowych odbywa się nieco inaczej, poprzez zwiększenie intensywności. W praktyce może wyglądać to następująco. Planowałeś zrobić 8 interwałów po 200 metrów? Wykonaj 10 po 60 metrów, ale biegnij szybciej.


Lżej, więcej, szybciej - wprowadź jeden z tych elementów lub (jeśli jesteś doświadczony) trzy naraz, a zaskoczy Cię ilość i jakość aktywności oraz fenomenalne samopoczucie.


Stosuj się do skutecznych zasad i ciesz się z rezultatów
Marcin Bończa-Tomaszewski
założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, główny trener