suplementy. najkrótszy przewodnik


tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

Na początek moja ulubiona zagadka: Jaki suplement zabrałbym na bezludną wyspę? ;-)
Odpowiedź znajdziesz tu.

najpierw najważniejsze
Obecnych w żywności niezbędnych składników odżywczych potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. Organizm nie wytwarza ich sam, więc wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości z zewnątrz. Do tej grupy zaliczamy białka/aminokwasy, niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały. Dodatkowo określić można podgrupę optymalnych składników odżywczych (fitochemikalia) zmniejszających ryzyko chorób i optymalizujących funkcje fizjologiczne.

Czym w ogóle są suplementy? To wyizolowany składnik zawarty w pożywieniu, mający na celu uzupełnienie braków w diecie lub/i wspomaganie systemu fizjologicznego.

do zadań specjalnych
Nie niezbędne składniki odżywcze organizm potrafi wyprodukować sam. Pod warunkiem dostarczenia mu całej reszty niezbędnych składników w odpowiednich ilościach. Substancje te nie są warunkiem koniecznym do normalnego funkcjonowania. Nie znaczy, że nie są przydatne. W skład tej grupy wchodzą m.in. kreatyna, glutamina, kofeina, tauryna, tyrozyna, arginina i wiele innych. Choć podaję pojedyncze składniki, większość z nich jest komponentem gotowych stack’ów łączących poszczególne składniki w różnych proporcjach. Co rzecz jasna utrudnia wybór, gdy zależy nam na wyborze 1-3 składników w odpowiednich dawkach.fot. Michalina Bończa-Tomaszewskawłaściwa kolejność
Co brać na siłę, masę, moc? Po pierwsze, poukładaj pozostałe ‘cegiełki’, by z suplementów odnieść korzyści. Jeśli przygotowujesz się do wyprawy, to najpierw poznajesz topografię i kompletujesz niezbędny sprzęt. Dopiero w dalszej kolejności kupujesz nową, ultralekką kurtkę. Analogicznie, jeśli mentalnie nie nastawisz się na zmianę stylu życia, żywienia i treningu, to żaden środek nie pomoże. By maksymalnie wykorzystać możliwości suplementów, potrzebujesz monitorować poszczególne aspekty. 
 • styl życia (nawyki, poziom stresu, otoczenie) 
 • trening (maksymalizacja anabolizmu, minimalizacja katabolizmu, adekwatna stymulacja i regeneracja)
 • żywienie (maksymalizacja zdrowia, kompozycji ciała i regeneracji) 
 • suplementy żywności (uzupełnienie niedoborów, wspomaganie adaptacji i funkcjonowania danego systemu)


Zanim zaczniesz googlować nazwy poszczególnych substancji, a później szukać produktu w najlepszej cenie, upewnij się, że to właściwa droga. Pamiętaj, jeśli stosujesz suplementy na własną rękę, sam odpowiadasz za skutki. I choć formuła może brzmi groźnie, to nie mogę jej pominąć – są ludzie hołdujący zasadzie ‘czym więcej, tym lepiej’ ;)

Przed każdym zakupem suplementów przypomnij sobie, że: 
 • jesteś w stanie osiągnąć każdy cel bez użycia suplementu. Tak! Możesz być silny, szczupły i zdrowy bez żadnego środka. 
 • istnieją także naturalne środki, które mogą pomóc. Na tej samej zasadzie możesz żyć bez elektryczności, ale łatwiej jest funkcjonować przy zapalonym świetle niż świecy.


By wprowadzić równowagę, połączyć naukę i praktykę i ułatwić podejmowanie jedynie słusznych decyzji, stworzyliśmy 6 kategorii suplementów, o których przeczytasz tutaj.Komentarze

 1. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za komentarz. Pozdrawiamy i polecamy kolejne materiały - najlepiej zajrzeć do zakładki WIEDZA: https://www.sztukazywienia.com/p/wiedza.html

   Usuń

Prześlij komentarz