orzechy włoskie. super żywność

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


co dobrego?
Orzechy włoskie możemy śmiało uznać za jedno z najlepszych źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (60%). Co ciekawe, zawierają sporo białka i błonnika. Dostarczają również witamin E, C i z grupy B, fosfor, potas, żelazo oraz magnez (którego większość osób ma deficyt).

Badania wykazały, że u osób regularnie spożywających orzechy włoskie rzadziej występują choroby serca. Zaobserwowano mniejszą zachorowalność na cukrzycę, anemię, miażdżycę, nowotwory. Zwiększone spożycie bezpośrednio obniża poziom cholesterolu dzięki zawartości steroli roślinnych (zawarte też m.in. w drogich margarynach), które blokując przyswajanie cholesterolu w jelitach czynnie usuwają cholesterol z organizmu.

jak to się ma do celów sportowych?
Orzechy włoskie dostarczają kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 w formie ALA (alpha linolenic acid). Wpływają one bezpośrednio na funkcjonowanie układu nerwowego i wrażliwość insulinową. Spora zawartość argininy skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych (zatem wspomaga pracę serca), co polepsza naszą wydolność i regenerację.

kupowanie
Najlepiej kupować w łupinkach i przed spożyciem rozłupywać. Ostateczność niech stanowią łuskane, ale w ciemnym opakowaniu. Lepiej darować sobie już obrane, na wagę albo w przeźroczystych opakowaniach, ponieważ w czasie transportu i przechowywania Omega-3 ulega szybkiemu utlenieniu pod wpływem wysokich temperatur i działania promieni słonecznych.

Czasem można ‘upolować’ ogromne ilości orzechów zupełnie za darmo. Warto zapytać rodzinę na wsi lub znajomych, czy posiadają w ogrodzie / na działce drzewo orzecha włoskiego. Wiele razy spotykałem się z tym, że niepotrzebne nikomu orzechy planowano wyrzucić lub palić nimi w piecu…;)

przechowywanie
Jeśli rozłupane, to w ciemnym opakowaniu, najlepiej w chłodnym miejscu. Te w skorupkach w suchym, przewiewnym miejscu.

spożywanie
Świetne jako dodatek bezpośrednio do jogurtu, sera, deseru. Można zrobić masło orzechowe, posiekanymi natomiast posypać sałatkę, dodać do owsianki, shake’a, odżywki białkowej. Ważne, by nie poddawać obróbce termicznej: nie gotować i nie zapiekać (do pieczenia nadają się inne orzechy).

ilość
W zależności od celów i preferencji: 20-40g albo 8-20 sztuk…


Komentarze