najważniejszy suplement *****


Co sądzisz o tej multiwitaminie? Który suplement jest najlepszy na siłę? Brać HMB czy może glutaminę z BCAA? Za każdym razem, gdy obsypywany jestem tego typu pytaniami, zadaję kolejne.


Czy przyjmujesz płynną porcję oleju rybiego lub Omega-3 w kapsułkach...?

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Nie interesuje mnie ilość zastosowanych już diet, ogrom wypróbowanych suplementów. Jeśli brak wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3, to kupno jakiegokolwiek innego suplementu mija się z celem.

O dobroczynnych właściwościach Omega-3 (zwłaszcza EPA i DHA) można by napisać elaborat ;) Nieustannie ukazują się kolejne badania potwierdzające, że wysokie spożycie owych tłuszczów może przynieść same korzyści dla wielu systemów w organizmie (nerwowego, hormonalnego, immunologicznego). Niestety, 90% populacji ma ich deficyt. Nie znam osoby, która zapewniałaby optymalne zapotrzebowanie z żywności.

10 powodów, dla których kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 są naprawdę niezbędne:

1. Olej rybi bogaty w kwasy tłuszczowe Omega-3 pomaga przeciwdziałać depresji, stabilizuje nastrój i zapobiega symptomom schizofrenii.

2. Obniża poziom trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza prawdopodobieństwo problemów kardiologicznych.

3. Zwiększenie poziomu Omega-3 w diecie wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną, podwyższenie wrażliwości insulinowej i poziomu serotoniny.

4. Najważniejsze kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3 (EPA i DHA) zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju chorób nowotworowych.

5. Badania dowiodły, że olej rybi zmniejsza stany zapalne w organizmie, a tym samym ból i sztywność stawów. Zapobiega zmianom zwyrodnieniowym, pozwala zredukować dawkę niesterydowych leków przeciwzapalnych. Obniża aktywność enzymów niszczących kolagen i chroni w ten sposób przed kontuzjami.

6. Badania epidemiologiczne wykazały, że wśród populacji spożywających NNKT zaobserwowano mniej przypadków astmy i alergii.

7. Badacze z Uniwersytetu w Tromso (Norwegia) dowiedli, że suplementacja olejem rybim znacząco obniża ciśnienie krwi u osób z nadciśnieniem. Ponadto udowodnili, iż nie ma żadnych negatywnych oddziaływań na poziom glukozy, nawet u diabetyków.

8. Suplementacja olejem rybim znacząco przeciwdziała lub przyspiesza leczenie raka prostaty, problemów z nerkami, depresji, chorób układu nerwowego.

9. Zwiększa skuteczność wszystkich strategii treningowych i żywieniowych mających na celu rekompozycję ciała (gubienie tkanki tłuszczowej). Wzbogacenie diety w EPA i DHA pozwala spalić dodatkowo od 100-300 kcal z tkanki tłuszczowej.

10. Niewystarczające spożycie oleju rybiego przez matkę w czasie ciąży i karmienia, jak i jego niedobór we wczesnych latach życia dziecka, bezpośrednio wpływa na wadliwą budowę błon komórkowych, układu nerwowego, siatkówki oka, gorszy rozwój, zmiany skórne, częstotliwość infekcji, zwiększone prawdopodobieństwo chorób układu nerwowego u dzieci (np. ADHD), jak i depresji poporodowej u matek.

Jedz z głową, trenuj wytrwale, ciesz się z rezultatów!

Marcin Bończa-Tomaszewski
założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, główny trener

Komentarze