ku skutecznym nawykom

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Osiągnięcie celu stanowi główny (świadomy lub nie) czynnik motywujący Cię choćby do przeczytania tego wpisu. 

Jeśli interesujesz się żywieniem, treningiem i suplementacją czy jakimkolwiek aspektem związanym z ludzką sprawnością, to z pewnością to Twoje cele oscylują pomiędzy:
  • zdrowiem (od samopoczucia i regenerację po przeciwdziałanie chorobom np. nadciśnieniu, cukrzycy, zapobieganie przewlekłym stanom zapalnym, kontuzjom itd. ),
  • wyglądem (mniej tłuszczu, więcej mięśni, czyli podobanie się sobie w lustrze ;)
  • sprawnością (na co dzień, samopoczucie w pracy, cele sportowe)

Niezależnie, który z tych elementów jest Ci najbliższy, potrzebujesz
a) WIEDZY – wiedzieć, jak to osiągnąć
b) CZYNU – wdrożyć nabytą wiedzę w codzienność

Wszystko, czego potrzebujesz, by osiągnąć żywieniowy sukces, znajduje się w moich artykułach w GÓRACH i poradniku „100 porad gór”. Myślisz, że to nie może być prawda? W końcu półki w księgarniach uginają się pod stertami książek o żywieniu. Faktycznie, jest ich wiele. Ale uwierz mi, by odnieść sukces nie potrzebujesz kolejnych informacji. Wykorzystaj to, co masz w zasięgu ręki.

Współpracując z różnymi osobami doświadczyłem, że przełomowym momentem zawsze okazuje się zmiana nawyków na skuteczne. Właśnie dlatego tak dużo miejsca poświęcam temu problemowi w „100 poradach gór”. Jak się za to zabrać? 

Jedną z najefektywniejszych strategii jest JEDNA ZMIANA W CZASIE. Kiedy opracujesz listę nowych skutecznych nawyków, które doprowadzą Cię do celu, zatrzymaj się na moment, weź głęboki wdech i wybierz TYLKO JEDEN z nich. Oto przykład:

CEL: 
  • zrzucam 5% tkanki tłuszczowej / mieszczę się w spodnie o rozmiar mniejsze


NAWYKI:
  • 2 razy w tygodniu wykonuję trening siły,
  • jem 4 posiłki dziennie,
  • w każdym posiłku jem porcję warzyw / owoców,
  • piję napój potreningowy,
  • codziennie spożywam olej rybi.

Jeśli każdy z powyższych nawyków jest dla Ciebie nowością, powstrzymaj zapał. Wybierz tylko jeden, który możesz wdrożyć już dziś. Najlepiej od zaraz. Jeśli do tej pory jadłeś dziennie 2 porcje warzyw, to już dziś zjedz 3. Poczekaj 2-3 tygodnie - jeśli po tym czasie stwierdzisz, że nowy nawyk nie sprawia problemów, wybierz kolejny punkt z listy. 

Pomocne przy wdrażaniu nowych nawyków narzędzie znajdziesz tu.

To jedna z najbardziej skutecznych metod dla osób, którym trudno zmienić przyzwyczajenia i chcą na luzie, bez stresu dążyć do celu.


tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

Komentarze