zawodnicy SŻ



Jakub "Jodłoś" Jodłowski
instruktor wspinaczki sportowej, członek UKA Warszawa, wielokrotny medalista
fot. Sławek Skrzeczyński
ur. 1987 r., wspina się od 14 lat, czyli ponad polowe życia. W tym czasie jego kariera wspinaczkowa była równie barwna jak sam Jodłoś. Od juniorskich startów w konkurencji na czas, w której reprezentował nasz kraj m.in. na mistrzostwach w Pekinie (5 miejsce), poprzez niezwykle trudne przejścia skalne w młodym wieku (8a+ w wieku 16 lat; VI.5 flash w wieku 18 lat; ciekawy wywiad z 2010 r. można przeczytać tutaj), aż po to, w czym czuje się zdecydowanie najlepiej - zawodach w bulderingu. Jego łupem padał m.in. Puchar Polski w bulderingu 2013, a także wielokrotne zwycięstwa w prestiżowych zawodach towarzyskich - dwukrotne zwycięstwo w Bloco Open, czy pierwszej edycji Murall Challange, gdzie pokazał, że z liną radzi sobie równie sprawnie.

Obecnie Jodłoś próbuje godzić wodę z ogniem, zbierając doświadczenie w Pucharze Świata w bulderingu jako zawodnik Kadry Narodowej oraz odhaczając drogi skalne rzędu 8c RP czy 8a+ OS. A wszystko to od zawsze w butach La Sportiva (jego ulubione modele to Solution, Katana i Cobra)

Na co dzień Kuba jest zapalonym fotografem i podróżnikiem. Pełnił rolę ambasadora marki Volvo i Columbia, a także angażował się w organizację zawodów odpowiadając między innymi za układanie problemów na Mistrzostwach Polski Juniorów w Bulderingu.


team: Crux
sponsorzy: Columbia, Core, SZTUKA ŻYWIENIA




 
Sylwia Buczek
wspina się od 15. roku życia
wielokrotna złota medalistka Pucharu Polski w boulderingu oraz prowadzeniu
nazywana Pierwszą Damą Polskiego Kobiecego boulderingu

fot. Piotr Drożdż

Wspinaniem zajmuje się od 15 roku życia. Pierwsze kroki stawiała pod okiem Tomka Oleksego, w tym momencie trenuje u Maćka Oczko w klubie KS Korona. Reprezentantka Polski na zawodach międzynarodowych w boulderingu. Wielokrotna złota medalistka Pucharu Polski w boulderingu oraz prowadzeniu. Dwukrotna i aktualna Vicemistrzyni Polski w boulderingu. Jedna z najlepiej bulderujących Polek w skałach, nazywana Pierwszą Damą Polskiego Kobiecego boulderingu. Na swoim koncie ma 8 bulderów wycenionych na 8A (8A Sunshine Reagge, Silvretta 2013; 8A Schattenkrieger, Silvretta 2013; 8A Shining, Silvretta 2013; 8A Niviuk, Silvretta 2013; 8A Zwiderwurzen, Silvretta 2013; 7C+/8A No Name, El Cogul 2013; 8A Foxy Lady, Magic Wood 2012; 8A Souvenir, Chironico 2012; 8A No Late Benders, Rocklands 2011), co stanowi najlepszy wynik Polki w skałach. Pasjonatka wspinania w pełnym wymiarze, zdrowego stylu życia i treningu.  Sylwia konsekwentnie dąży do tego, aby polski buldering zabłysnął na międzynarodowej scenie pucharowej. Jej celem jest też pokonywać coraz trudniejsze bouldery w skałach.

Poza bulderami, może pochwalić się przejściem drogi Migranya 8b w hiszpańskiej Siuranie (informacja na wspinanie.pl). Wywiad przeprowadzony z Sylwią w 2010 r. na stronie bouldering.pl dostępny tutaj.

Studiuje inżynierię biomedyczną, na specjalności biomechanika i robotyka na Akademii  Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 


Zobacz relację Sylwii z wyjazdu do Zillertal (link) oraz historię powrotu do wspinania po kontuzji (link). 

sponsorzy: Salewa, Five Ten, Motion Lab, SZTUKA ŻYWIENIA




Konrad Saladra
Wspina się od 1998 r., ma na koncie wiele wartościowych przejść, m.in. 18 dróg od 8c do 8c+, instruktor sportu


Albert Einstein powiedział kiedyś, że „obłędem jest wykonywać w koło te same czynności i oczekiwać różnych efektów…”. Jak mówi Konrad: szukam zatem, wyznaczam cele, eksperymentuję, doświadczam, popełniam błędy, wyciągam wnioski i uczę się. Takie jest właśnie moje wspinanie już od przeszło 17 lat, dynamiczny pęd w kierunku rozwoju i doskonalenia się na płaszczyznach sacrum i profanum.

Wspina się głównie z liną w skałach, traktując bouldering jako zabawę i deser do dania głównego, a sztuczną ścianę jako przyrząd niestety konieczny. Wybitnie ceni sobie Frankenjurę w Niemczech (jeden z najpopularniejszych na świecie rejonów wspinaczkowych), miejsce gdzie wszystko się zaczęło, a w powietrzu czuć obecność duchów przeszłości, gdzie nie jest łatwo, gdzie można zobaczyć jak Alex Megos krzyczy na 10+ i gdzie jest przecież jeszcze tyle do zrobienia…

Pomiędzy wyjazdami w skały zajmuje się projektowaniem ścian wspinaczkowych i grafiką 3D.

…bo każdy może dużo więcej niż mu się wydaje:  www.akademiawspinania.eu

Najlepsze przejścia do tej pory:
RP  11-/11
OS  10-
Bouldering  8bFb





Jan Gałek
highliner, wspinacz, współpracownik miesięcznika GÓRY, profesjonalny Slackline-Rigger
licencjonowany Sędzia i Instruktor WSFed, pracownik Wysokościowy z Certyfikatem IRATA



Rekordzista mężczyzn w długości highline z roku 2009. Obecny polski rekordzista w highline oraz longline. Pokonał 70 highline bez asekuracji. W najbliższej przyszłości chce zacząć wykonywać skoki typu BASE i w jednym dużym projekcie połączyć dyscypliny takie jak: highline, alpinizm oraz BASE-jumping.

Ulubione powiedzenie? ‘No Pain No Gain!’ i dlatego zarówno na taśmie jak i w codziennym życiu stara się dać z siebie wszystko. Slackline jest dla niego odbiciem i metaforą ludzkiego życia: przejście zawsze ma początek i koniec, trzeba wykazać się koniecznym do zachowania równowagi balansem, kontrolować swoje emocje i wątpliwości, aby osiągnąć cel. W rytm tych zasad Janek stara się żyć z dnia na dzień, po prostu ‘Slacklife’.

Ponad 7 lat doświadczenia i około 500 highline na koncie pomogło mi zrozumieć kim naprawdę jestem, poznać moje słabe i mocne strony, odkryć w jakim kierunku chcę ewoluować jako człowiek oraz slackliner. Nie zamierzam zwalniać tempa pamiętając przy tym o jednej głównej zasadzie „pozostać przy życiu i przeżyć je w pełni”. Dla mnie „slacklife” to przede wszystkim synonim wolności.

Więcej przeczytasz tutaj.


team: Somewhereelseland oraz Slackhouse




Aleksander Raczyński
wspina się od 2007 r., ma na koncie m.in. drogi RP:
Abysse 9a (Gorges De Loup), San Ku Kai 9a (Entraygues)
oraz OS Spider Cochon 8a+/8b (Verdon)



Swoją przygodę ze wspinaniem rozpoczął we wrześniu 2007 roku na sztucznej ściance wspinaczkowej, gdzie uczył się podstaw pod okiem Pawła Pustelnika. W lutym 2008 na swoim pierwszym wyjeździe wspinaczkowym we włoskim rejonie Ferentillo, odkrył czym jest ruch w skale. Fascynacja wspinaniem wystawiła na próbę poprzednie pasje Alexa. Każdą wolną chwilę spędzał na ściance wspinaczkowej i wykorzystywał na wyjazdy w skały. „Dzięki wspinaniu poznałem swoich przyjaciół, zobaczyłem kawałek świata i nauczyłem się wytrwałości w dążeniu do wcześniej postawionych celów.”

Celem Alexa jest wspinanie się jak najdłużej i czerpanie z tego tyle radości, ile czerpie teraz. Bardzo chciałby powspinać się w Azji czy Stanach Zjednoczonych. Część swojej energii planuje przeznaczyć nie tylko na jednowyciągowe, trudne drogi, ale również wielkie ściany i góry.

Poza wspinaniem jest miłośnik fotografii analogowej, video i malarstwa. W tym kierunku planuje kontynuować swoją edukację. Lubi słuchać muzyki elektronicznej i czytać. Poszukując nowych smaków sporo czasu spędza w kuchni.

Rozmowę z Aleksem przeczytasz tutaj.

team: Akademicki Klub Górski
sponsorzy: Black Diamond, adidas Outdoor, Evolv, AKG Łódź, Sterling Rope, SZTUKA ŻYWIENIA, Woodpecker holds



Michalina Ziółkowska
kolarstwo górskie uprawia od 2008 roku
specjalizuje się w maratonach MTB, uwielbia wymagające i trudne górskie trasy


Przygodę z kolarstwem górskim rozpoczęła na ostatnim roku studiów na Uniwersytecie Wrocławskim na sekcji kolarskiej prowadzonej przez Rafała Hebisza. W sezonie 2011, jeżdżąc w klubie KTM Racing Team, zdobyła Vice-mistrzostwo Polski w Maratonie MTB w Jeleniej Górze.

Od 2012 rozpoczęła współpracę z Bogdanem Czarnotą - trenerem i zawodnikiem. Przez 3 kolejne sezony, reprezentując Kross Racing Team, odnosiła wiele zwycięstw w polskich maratonach z serii Bike Maraton czy MTB Marathon (w tym drugim dwukrotnie wygrywała klasyfikację generalną na najdłuższym dystansie).

W 2013 roku zadebiutowała na Mistrzostwach Świata w Maratonie MTB w Kirchbergu (Austria), gdzie zajęła 8 miejsce w Elicie Kobiet. W Mistrzostwach Europy w Maratonie MTB wystąpiła 2 razy zdobywając odpowiednio 9 i 8 miejsce. Ma na swoim koncie 2 zwycięstwa w zagranicznych maratonach z kalendarza UCI (MTB Marathon Series), kilka innych startów w tych prestiżowych wyścigach kończyła w pierwszej 5. Z początkiem 2015 roku jej nowym klubem stał się Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team.

Ukończyła studia informatyczne, a w ramach pracy magisterskiej zaimplementowała serwis społeczności owy www.czasnarower.pl, który rozwija do dziś w wolnych chwilach. Na co dzień pracuje jako Quality Assurance w firmie Opera Software.