sztuka żywienia. w górachtekst: SZTUKA ŻYWIENIA

Nadchodzi upragniony moment, wyraźnie oznaczony w kalendarzu dzień. Urodziny, wielka impreza czy może premiera nowego filmu? Skąd! Nic nie budzi takich emocji, nie daje takiego zastrzyku energii jak wyczekany święty Dzień Wyjazdu w góry albo skały. 

fot. Marcin Bończa-Tomaszewski
 
Myślisz czasem o tym, jak bardzo różni się twój ‘górski’ styl wypoczynku od wyjazdów all inclusive? Kumpel śni o pluskaniu się w hotelowym basenie i pełnym bufecie, kiedy Ty snujesz wspinaczkowe wizje i z rozrzewnieniem wspominasz wieczorne posiadówki przy ognisku? Mimo różnic wiele nas łączy. Jeśli mamy na względzie zdrowie, sprawność i szczupłą sylwetkę, to całkowite poddanie się żywieniowej rozpuście albo zignorowanie skutecznych strategii na wyjeździe zniweluje dotychczasowy wysiłek. Zwłaszcza, gdy urlopowe, wyjazdowe czy wyprawowe przyzwyczajenia pozostaną na dalszą część roku.


Szczupłym wspinaczom górskim czy biegaczom żywność powinna dostarczyć mnóstwo energii, umożliwić szybką regenerację, uchronić przed nagłą utratą masy (choroby, kontuzje itp.). Na drugim biegunie figurują wspinacze sportowi, którzy za wszelką cenę dążą do utrzymania niskiej wagi, co w wielu wypadkach kończy się spadkiem formy, kontuzjami, obniżonym nastrojem. Wszystkie rekompensowane po powrocie niedogodności skutkują przybraniem kilku, nawet kilkunastu kilogramów masy niekoniecznie czysto mięśniowej.

Jak widać, wyjazdowe „skutki uboczne” dotyczą nie tylko klasycznych urlopowiczów. Doświadczają ich wszyscy, dla których regularne i zdrowe odżywianie poza domem jest nie lada wyzwaniem. Dlatego niezależnie, czy wybierasz się w podróż służbową, miesięczny trip po francuskich rejonach wspinaczkowych albo uczestniczysz w wyprawie na Kaukaz, skuteczne strategie pomogą osiągnąć cel i utrzymać formę. Sposób, w jaki się odżywiamy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie podczas wakacyjnych wyjazdów, również w góry.Dlatego wspólnie ze schroniskiem PTTK w Dolinie Roztoki otwieramy SZTUKĘ ŻYWIENIA w górach i odpowiadamy m.in. na pytania:
Jak przygotować prowiant na górską wycieczkę?
Co najlepiej zjeść o poranku?
Jak powinny się odżywiać najmłodsi górscy turyści?
Czy wakacje to dobry czas, by zaczynać eksperymenty z odchudzaniem?


Zapraszamy do śledzenia „SZTUKI ŻYWIENIA w górach” na stronie schroniska Roztoka.


Komentarze