prosto i szybko

tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski
pomysł, wykonanie, zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Stoisz bezradnie przed niemal pustą lodówką i zastanawiasz się, co zrobić? Kawa, telefon w dłoń. Wybierasz numer ulubionej pizzerii. Chwila, chwila. Przecież zostało trochę ugotowanej soczewicy z wczorajszego obiadu, a na końcu lodówki skrył się serek wiejski. Jest jeszcze jabłko. Czy z tego da się coś zrobić?


Oczywiście, że tak! Wyłącz zaawansowaną pracę umysłu. Po prostu przełóż do miski pokrojone (lub starte) jabłko, serek wiejski, soczewicę. Dodaj orzechy, cynamon lub natkę pietruszki i pieprz albo inną ulubiona przyprawę. Wykorzystaj to, co masz „pod ręką”. Posiłek nie musi składać się z wyszukanych składników i być podany jak w restauracji. Grunt to prostota.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Zwolnij, to czas dla Ciebie. Usiądź wygodnie, poczuj smak każdego składnika osobno i wszystkich razem. Jesz właśnie posiłek, który dostarcza 34 g białka – to zaspokoi apetyt, rozkręci metabolizm, pomoże budować mięśnie i spalać tłuszcz. Są zdrowe tłuszcze (21 g), nieprzetworzone węglowodany (50 g) i 8 g błonnika. Do tego trochę folanu, żelaza, wapnia, potasu oraz potężne fitochemikalia o właściwościach silnie antyutleniających: kwercetynę, katechiny, phlorizin i inne tajemnicze związki. Dzięki temu posiłkowi wyregulował Ci się poziom cukru we krwi, a do komórek wjedzie za chwilę ciężarówka z najlepszym materiałem budulcowym.

Po skończeniu posiłku przygotuj kubek zielonej herbaty. Weź kartkę papieru, długopis i zaplanuj zakupy. Wstań, udaj się do sklepu. Wybierz wiele rodzajów warzyw, mięso, ryby, owoce i inną super żywność. Dzięki temu prostemu rytuałowi zapomnisz o lodówkowym dylemacie…

prosto i szybko. soczewica, jabłko, ser
  • 1 jabłko
  • 1 serek wiejski
  • 30-50 g soczewicy (czyli ok. 60-100 g ugotowanej)
  • kilka orzechów włoskich
  • opcja 1:cynamon
  • opcja 2: natka pietruszki, świeżo mielony pieprz


przygotowanie
Do miski przełóż pokrojone (lub starte) jabłko, serek wiejski, soczewicę. Dodaj orzechy, cynamon lub natkę pietruszki i pieprz albo inną ulubiona przyprawę.


kategoria: cały posiłek
kiedy jeść: najlepiej w dni aktywne po treningu (z małą ilością orzechów)
do jakich celów: dla każdego, niezależnie od celu

wartość odżywcza (średnia wartość)
525 kcal
białko 34 g
tłuszcze 21 g (N:5,5; JN 4,5; WN 9,5)
węglowodany 50 g (8 g błonnika)
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska