krem czekoladowy. zdrowa domowa nutella


tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski
pomysł, wykonanie i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Wyjawimy mały sekret. Dawno temu, za górami, za lasami zjedliśmy cały słoik nutelli. Szok? Ta słodka i kremowa kombinacja cukru, tłuszczu, orzechów i mleka zawsze pobudzała nasze podniebienia. Gusta i kubki smakowe uległy zmianie. Do tego świadomość, że w oryginale jest tak mało orzechów (13%)…


A gdyby można było jeść krem czekoladowy tak po prostu, jako dodatek do innych zdrowych dań, nawet nie uznając tego faktu za dodatkowy posiłek spoza planu? Witamy w alternatywnym świecie spełnionych marzeń.

Kremowy smak zawdzięczamy zdrowym tłuszczom z przewagą jednonienasyconych oraz - naszym zdaniem jednych z najlepszych wśród nasyconych – z mleka kokosowego. Z kolei groch to źródło wolno uwalniających się węglowodanów, dobrej jakości białka roślinnego, witaminy E, B, folanu, manganu, magnezu, żelaza, wapnia, potasu. Krem czekoladowy według naszego przepisu ukrywa w sobie również sterole roślinne i cholinę. To m.in. dzięki tym składnikom poprawia się profil lipidowy i zmniejsza ryzyko chorób (np. prostaty). Do tego spora porcja błonnika, trochę białka.

Gwiazdom z górnych półek już podziękujemy. Niech ostatni staną się pierwszymi.

krem czekoladowy. zdrowa domowa nutella

  • 1 kubek orzechów laskowych całych (ok.135g) lub niecałe 2 kubki mielonych (ok.140 g)
  • 1 kubek ugotowanego żółtego grochu (160 g czyli ok.80 g suchego)
  • 400 ml mleka kokosowego, najlepiej z kartonu (bez zbędnych dodatków)
  • 5 łyżek prawdziwego gorzkiego kakao (ok. 32 g)
  • zdrowa substancja słodząca do smaku (np. tagatoza, ksylitol, stewia)
  • 1 łyżeczka mielonego siemienia lnianego

przygotowanie
Jeśli używasz całych orzechów, lekko upraż je na patelni. Brązowa skórka będzie ‘odchodzić’, ale nie warto się jej pozbywać. Orzechy bardzo drobno zmiel. Natomiast gotowe tarte laskowce wystarczy po prostu wrzucić na patelnię i podprażyć. W obu przypadkach orzechy powinny się lekko przypiec i przyjemnie pachnieć.

Wcześniej ugotowany i odsączony groch zmiel używając maszynki do mięsa lub blendera (tak było w naszym przypadku). Do zmielonych orzechów i grochu wsyp kakao, siemię lniane i zdrową alternatywę dla cukru. W przepisie użyliśmy tagatozy. Celowo nie podajemy jej ilości - dodaj z umiarem, ale tyle, by uzyskać ulubioną słodycz. W trakcie miksowania dolej mleko kokosowe. Czym więcej, tym rzadszą masę uzyskasz. Składniki miksuj pulsacyjnie. To niezła próba dla kuchennego sprzętu i trzeba uważać, by nie spalić silnika.

Krem nie ma idealnie gładkiej konsystencji, wyczuwalne są drobinki orzechów. I w tym cały jego urok…

Jednak zanim przystąpisz do jedzenia, mamy pytanie: co z Twoją aktywnością? Dziś już była? Masz zaplanowany trening na jutro? Pamiętaj, aktywność fizyczna to niezbędny element układanki, bez którego nawet najlepszy krem czekoladowy nie przyniesie długofalowej satysfakcji.

Z podanej porcji uzyskasz ok.400 ml (2 słoiczki ze zdjęcia). Krem można przechowywać ok.3 dni w lodówce lub podzielić na mniejsze porcje i zamrozić.

kategoria: dodatek do posiłku
kiedy jeść: mała porcja w każdym czasie, większa ilość w dni regeneracyjne
do jakich celów: dla każdego, idealne w dni beztreningowe

wartości odżywcze 100 ml (1/2 słoiczka)
356 kcal
białko 9,5 g
tłuszcze 33,6 g 
węglowodany 17 g (w tym 7,7 g błonnika)

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska