chleb z siemienia lnianego, bez mąki. przepis podstawowy


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Żytni, graham, razowy, orkiszowy, z pełnego ziarna, na zakwasie. Jaki chleb jest najlepszy? Który ma najmniej kalorii? No jasne! Po co te pytania, skoro wiadomo, że wszystko i tak jest tuczące, niezdrowe i pełne glutenu ;-) Czy pieczywo naprawdę skazane jest na takie epitety? Niekoniecznie.

Faktycznie, nie jest łatwo o chleb, który będzie wsparciem dla zdrowej, szczupłej sylwetki i sprawności. Spośród 1001 rodzajów, znajdzie się może kilka perełek. Ale jeszcze łatwiej będzie sięgnąć na przykład po siemię lniane i jajka, by wyczarować bochenek pełen kwasów tłuszczowych omega-3, białka błonnika i lignanów - fitoestrogenów o (działaniu antynowotorowym). Ma być zdrowo i prosto, choć niestandardowo - i tak też jest. Spróbujcie.



fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



chleb z siemienia lnianego, bez mąki. przepis podstawowy

składniki suche
  • 2 kubki (200 g) świeżo mielonego siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka sody
  • ½ łyżeczki soli
  • ulubione suszone zioła: 3 łyżeczki oregano,1 łyżeczka bazylii, 1 łyżeczka tymianku


składniki mokre
  • 3 białka jaj
  • 2 całe jajka (najlepiej z wolnego wybiegu)
  • 3 łyżki oleju kokosowego lub masła klarowanego
  • ½ kubka ciepłej wody


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


PRZYGOTOWANIE
Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni. W dużej misce mieszamy suche składniki. Oddzielnie lekko roztrzepujemy jajka, olej, ciepłą wodę. Wlewamy do miski i całość mieszamy.

Formę do pieczenia (np. keksówkę 10x30 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Napełniamy ją masą. Wierzch możemy posypać nasionami. Pieczemy ~40 minut z opcją góra-dół. Przekładamy na kratkę, żeby chleb odparował. Kroimy, kiedy będzie już chłodny.

ŚREDNIA WARTOŚĆ ODŻYWCZA 1 KROMKI (przy podziale na 22 kromki)
72 kcal, 2,6 g białka, 6 g tłuszczu, 2,6 g węglowodanów (w tym 2,5 g błonnika)

WSKAZÓWKI I OPCJE
  • Siemię lniane złociste sprawdzi się równie dobrze. Chleb będzie po prostu jaśniejszy.
  • Przyprawy i dodatki dobieramy według uznania. Świetnie smakuje z kminkiem czy innymi ziołami oraz pestkami i orzechami.
  • Wersja na słodko: odrobina ksylitolu lub stewii, opcjonalnie kakao, karob, cynamon.
  • Chleb należy przechowywać w lodówce. Pokrojony i szczelnie opakowany dobrze się mrozi.
  • Jeśli szukasz kolejnych pomysłów na nietypowe wypieki, wypróbuj chleb dyniowy. z migdałami i kokosem (link) oraz NAJpiernik z bakaliami. na co dzień i od święta (link)


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



A na koniec jeszcze zagadka: Które siemię lniane: złociste czy brązowe ma więcej cennych składników?







----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyliśmy specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie nam miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw prosimy komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla nas istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.


----------------------------------------------------------------

Komentarze

  1. Kwasy omega 3 były ale je upiekaś

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za troskę. Temat poruszyliśmy tutaj: http://www.sztukazywienia.com/2012/10/siemie-lniane-obrobka-termiczna-szybkie.html

      Usuń
  2. Uwielbiam ten chlebek, chętnie do niego wracam i jem na przemian z chlebkiem z samych ziaren. Jedni mogą wierzyć lub nie ale taki zdrowy styl życia naprawdę daje spore rezultaty zdrowotne. Dzięki wielkie za ten przepis - chyba jeden z niewielu na internecie. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo się cieszymy, że smakuje! Pozdrawiamy również.Więcej artykułów i przepisów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA http://www.sztukazywienia.com/p/wiedza.html JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy siemię lniane nadaje się do obróbki termicznej? Zawiera (tak jak olej lniany) wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pod wpływem temperatury się utleniają i stają rakotwórcze. Wiem, że olej lniany może być spożywany tylko na zimno, a co z siemieniem lnianym, które zawiera mnóstwo oleju w sobie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za trafne pytanie! Ciekawe jest to, że jest jednym z najczęściej zadawanych  nic dziwnego, choć w teorii odżywianie (tak jak i fizjologia) może wydawać się skomplikowane pod względem biochemicznym, to w praktyce jest prostsze. Postaramy się odpowiedzieć jak najlepiej.

      Olej to wyizolowany związek, który podlega innym procesom niż „cała” żywność . Badania wykazują, że pod wpływem pieczenia, gotowania nie ma strat ALA, ani nie powstają szkodliwe związki.
      Straty te nie następują nawet w większej temperaturze i po długim czasie, np. nie zauważono strat przy pieczeniu w 177 stopniach przez 2 godziny. W jednym badaniu próbowano nawet „spalić” len poddając go temperaturze 349 stopni i, o dziwo, strat ALA nie odnotowano.
      Więcej informacji również tutaj http://www.sztukazywienia.com/2012/10/siemie-lniane-obrobka-termiczna-szybkie.html Detale i ciekawostki dotyczące siemienia lnianego dostępne w badaniach naukowych zamieszczonych poniżej


      Cunnane SC, Ganguli S, et al. High alpha-linolenic acid flaxseed (Linum usitatissimum): some nutritional properties in humans. Br J Nutr. 1993 Mar;69(2):443-53.

      Cunnane SC, Hamadeh MJ, Liede AC, et al. Nutritional attributes of traditional flaxseed in healthy young adults. Am J Clin Nutr. 1995 Jan;61(1):62-8.

      Fofana B, Cloutier S, Kirby CW, et al. A well balanced omega-6/omega-3 ratio in developing flax bolls after heating and its implications for use as a fresh vegetable by humans. Food Research International, Volume 44, Issue 8, October 2011, Pages 2459-2464.

      Hallund J, Ravn-Haren G, et al. A lignan complex isolated from flaxseed does not affect plasma lipid concentrations or antioxidant capacity in healthy postmenopausal women. J Nutr. 2006 Jan;136(1):112-6.

      Hyvarinen HK, Pihlava JM, et al. Effect of processing and storage on the stability of flaxseed lignan added to bakery products. J Agric Food Chem. 2006 Jan 11;54(1):48-53.

      Manthey FA, Lee RE, Hall CA 3rd. Processing and cooking effects on lipid content and stability of alpha-linolenic acid in spaghetti containing ground flaxseed. J Agric Food Chem. 2002 Mar 13;50(6):1668-71.

      Villeneuve S, Des Marchais LP, Gauvreau V, et al. Effect of flaxseed processing on engineering properties and fatty acids profiles of pasta. Food and Bioproducts Processing, Volume 91, Issue 3, July 2013, Pages 183-191.

      Usuń
  5. Jestem zachwycona chlebkiem. Delikatny, fantasttcznie pachnie, a gdybym sama nie robiła, to nawet bym nie wiedziała, że jest z siemienia. Smakuje neutralnie i w zasadzie czuć u mnie główie oregano, którego dodałam. Długo szukałam czegoś smacznego i łatwego w przygotowaniu. Dziękuję :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za komentarz. Ogromnie się cieszymy, że przepis się sprawdził, a chleb smakuje! Polecamy inne przepisy (i artykuły) na naszej stronie http://www.sztukazywienia.com/p/wiedza.html
      Z pozdrowieniami
      załoga SZTUKI ŻYWIENIA

      Usuń
  6. Czy siemię lniane musi być świeżo zmielone, czy można użyć Len mielony odtłuszczony dostępny w aptekach? :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak, to musi być siemię lniane, zmielone np. w młynku do kawy. Z lnu odtłuszczonego chlebek nie wyjdzie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaki to jest len odtłuszczony, bo upiekłam chlebek po uprzednim wytłoczeniu oleju z ziaren lnu i chlebek udał się wspaniale.

      Usuń
  8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  9. No dobra. Chleb wyszedł ZARABISY !!!! Może trochę zbyt dużo dałem sody . ale to nie problem. A teraz uwaga. Zjadłem połowe małej brytwanny wypieku bo nie jem chleba zbożowego. Po jakiejkolwiek mące cukier mam ok 300. Żle sie czuję i w ogóle .... Zjadłem pół "wagonu" chlebka z wędliną boczuciem sałatką śmieciówką iiii uwaga. Na początku cukier 175 . 1 h po jedzeniu 137 !!!! Szok i niedowierzanie. Powtórka pomiaru - to samo. 2 h po jedzeniu gdzie powinno być najwięcej glukozy - 128 STO DWADZIEŚCIA OSIEM! Nie nie wierzę tak pięknie nie może być coś jest z tym nie tak. Szukałem i znalazłem cyjanowodór po rozmielniu ziaren. Ale piszą, że białko ścina sie w wysokiej tmp i cyjanek traci moc. to wygląda na to że jest to produkt obniżający poziom cukru. Albo ze mną jest coś nie teges. Every way - jutro kupuję pół metra lnu - Pozdrawiam Aaa- młynek kupicie za ok 100 zł "Reczny śrutownik do ziarna"

    OdpowiedzUsuń
  10. A czy kupna maka lniana moze byc?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jest to len mielony odtłuszczony, to chlebek nie wyjdzie. Jeśli są to tylko zmielone nasiona lnu, to można spróbować. Jednak radzilibyśmy używać świeżo zmielonego siemienia lnianego. Z pozdrowieniami - załoga SZTUKI ŻYWIENIA

      Usuń
  11. Dziękuję za podzielenie się przepisem,

    Czy podczas pieczenia kwas fitynowy jest neutralizowany podobnie jak cyjanowodór?
    Czy nie i należałoby namoczyć a następnie wysuszyć siemię, aby ograniczyć ilość kwasu fitynowego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za pytanie.

      Poziom składników antyodżywczych w nasionach lnu jest niski (23 - 33 g/kg).
      Badania kliniczne pokazały, że ta ilość nie ma negatywnego wpływu na status minerałów (cynku). Ponadto poziom składników antyodżywczych nie jest skorelowany z niedoborami tak, jak jest to w przypadku soi, rzepaku czy innych roślin zawierających dużą ilość tych składników.

      Tak jak piszesz, teoretycznie, żeby jeszcze bardziej zwiększyć biodostępność, potrzeba by nasiona wykiełkować.

      Pozdrawiam
      Marcin Bończa-Tomaszewski

      Usuń
  12. 2 kubki to u mnie 400 g :D To używamy dwóch kubków czy 200 g siemienia ? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o 200 g świeżo mielonego (nieodtłuszczonego) siemienia lnianego. U nas 1 kubek wypełniony takim zmielonym siemieniem waży mniej więcej 100 g.

      Usuń
  13. A kiedy dodajemy białka jaj? Rozumiem, że mieszamy razem z jajami, olejem i ciepłą wodą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Białka jaj i całe jajka roztrzepujemy razem z resztą mokrych składników (olejem i wodą).

      Usuń
  14. Zrobiłam chlebek I muszę przyznać że takiego dobrego jeszcze nie jadłam! Cała rodzina zjadła go od razu po wyciągnięciu z piekarnika! Dziękujemy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za komentarz z tak dobrą wiadomością :-) Cieszymy się, że smakował całej rodzinie. Pozdrawiamy!

      Usuń
  15. Czy da sie ten chleb zrobic w wersji weganskiej? czyms mozna zastapic jajka..?

    z gory dzieki za odpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za komentarz. Niestety nie, jajka tutaj sklejają,"trzymają całość" :-/ Z ciekawych chlebowych opcji (i przy tym wegańskich) polecamy chleb gryczany na zakwasie.

      Usuń
  16. Chlebek wyszedł super!
    Próbowałem już kilku przepisów (z babki jajowatej, mąki migdałowej itp.), ale ten jest najlepszy!
    Idealny do diety keto i w dodatku tańszy od innych przepisów na chleby keto-friendly.
    Wielkie dzięki!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za komentarz! Bardzo się cieszymy, że ten chlebek cieszy się takim uznaniem. Rzeczywiście koszt przygotowania takiego chleba z siemienia jest niewielki, a efekt świetny.

      Będziemy wdzięczni za podzielenie się kolejnymi pomysłami na wypieki i nie tylko.

      Pozdrawiamy!
      SZTUKA ŻYWIENIA

      Usuń
  17. A gdyby użyć jednak siemienia lnianego mielonego odtłuszczonego ale dodać trochę oliwy czy też masełka rozpuszczonego w zamian za ten tłuszcz z nasion, którego w wyniku otłuszczenia się pozbyliśmy to by się udał?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz